מהי קרן השתלמות ולמה היא מומלצת לכל עובד

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון בעל יתרונות רבים ההופכים אותה לאחד הערוצים הרווחיים ביותר להשקעה עבור שכירים ועצמאים. בדקו איך לבחור קרן השתלמות על ידי השוואת קרנות השתלמות יעילה הכוללת דמי ניהול ותשואות קרנות השתלמות, איך מצטרפים ולמה כדאי לחסוך דרכה.


חסכון לקרן השתלמות

מעודכן ל- 08/2020

מהי קרן השתלמות

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון לטווח בינוני המיועד לשכירים ועצמאים. גם קיבוצים ומושבים יכולים להצטרף לקרן השתלמות כדי לחסוך כסף עבור חברי הקבוצה. היתרון העיקרי של קרן השתלמות הוא שזה מכשיר החיסכון היחיד לטווח בינוני שבו יש הטבות מס על ההפקדות ובנוסף, ניתן לפדות את הסכום והרווחים שנצברו בה, מבלי לשלם על כך מס, בתום תקופה של 6 שנים (ובמקרים מסוימים, 3 שנים). מקור השם "קרן השתלמות" נובע מכך שבעבר, יועדו הכספים המופרשים לקרן לצורך תשלום עבור לימודים, כנסים מקצועיים והשתלמויות. כיום, זהו כלי חיסכון כללי לכל מטרה.

ישנן קרנות השתלמות רבות הזמינות כיום בשוק, חלקן מנוהלות על ידי חברות ביטוח ואחרות על ידי בתי השקעות, הנבדלות זו מזו במסלולי ההשקעה, מדיניות ההשקעה ודמי הניהול הנגבים בגין כך. מסלולי השקעה של קרנות השתלמות הם רבים ומתבססים על אסטרטגיות ניהול השקעות שונות ורמות סיכון מגוונות. מי שמעוניין להצטרף לקרן השתלמות יבחר מהו המסלול המועדף עליו, בהתאם לרמת הסיכון המתאימה לו.

משיכת קרן השתלמות ללא מס בעקבות הקורונה

הקורונה אינה מאפשרת למגזרים שונים במשק להתאושש ומספרי המפוטרים והעומדים בפני שוקת כלכלית שבורה רק הולך וגדל עם כל שבוע של שגרת קורונה.

אנשים רבים נאלצים לפתוח חסכונות לפני הזמן ולשלם על כך קנסות ומסים. במטרה להגן על אותם מפוטרים שנותרו ללא ברירה פרט למשיכת הכסף, המדינה הוציאה ב-5.8.20 הוראת שעה העוסקת במשיכת כספי קרן השתלמות לפני הזמן.

עד מתי המדינה מאפשרת משיכת קרן השתלמות לפני הזמן?

הוראת השעה בתוקף החל מ- 10.8.20 ועד 9.2.21. במשך הזמן הזה ינתנו הקלות והטבות מס למושכים כספי קרן השתלמות לפני שחלפו 6 שנים (או 3 שנים למי שעומד לפני פרישה).

עוד הקלה היא שהוותק של החוסך לא יפגע בעקבות משיכת כסף מוקדמת מקרן ההשתלמות שלו, כל זמן שהמשיכה מבוצעת בהתאם להוראת השעה. המשמעות היא שאין שינוי במועד נזילות הקרן, והיא תהיה נזילה לאחר 6 שנים ממועד ההפקדה הראשונה. עוד משמעות היא שהקרן לא תחסם להפקדות, ותוכלו להמשיך להפקיד אליה כרגיל.

כמה כסף ניתן למשוך במשיכה מוקדמת מקרן השתלמות ולקבל פטור ממס?

עד 7,500 ש"ח לחודש. ניתן למשוך סכום זה מידי חודש עד לתום הוראת השעה.
אי אפשר למשוך יותר מסכום זה, גם אם יש לחוסך מספר קרנות השתלמות.

מה התנאים למשיכה מוקדמת בפטור ממס?

אין הטבה בלי מגבלות ואותיות קטנות. במקרה הזה ההטבה ניתנת בתנאים הבאים:

 • החוסך או בן זוגו פוטרו או נמצאים בחל"ת, ואינם עובדים במועד הגשת הבקשה.
  לחילופין, צריך להראות שההכנסה הממוצעת (ממשכורת, מעבודה כעצמאי או מעסק) של החוסך ובן זוגו פחתה בתקופה שמ- 1.3.20 ועד ליום האחרון בחודש שלפני הגשת הבקשה לקרן ההשתלמות, יחסית לאותה תקופה ב- 2019. כלומר, אם מגישים בקשה ב- 15.8, יש להראות את ההכנסה הממוצעת מ- 1.3.20 עד 31.7.20 מול ההכנסה הממוצעת באותם חודשים ב- 2019.
 • הפטור ממס ינתן רק על משיכת כסף שמקורו בהפקדה מוטבת, כולל הרווחים והפרשי הצמדה על אותה הפקדה מוטבת. הכוונה לכסף שהופקד עד תקרת ההפקדה המותרת לאותה שנה.

מה קורה אם מבצעים משיכה מוקדמת שלא בהתאם לתנאים?

 • יש הטבת מס קטנה יותר: משיכת שכסף שמקורו בהפקדה שאינה מוטבת תלווה במס רווח הון בגובה 25%.
 • מי שימשוך מעבר ל-7,500 ש"ח לחודש או בדרך אחרת שאינה לפי הוראת השעה ישלם מס הכנסה לפי החוק.

איך מגישים בקשה למשיכה מוקדמת של כסף לפי הוראת השעה?

 • הבקשה תוגש לקרן ההשתלמות (ולא לפקיד השומה), על גבי טופס מיוחד שכל קרן השתלמות תייצר למטרה זו. מאחר ולא נקבע שם אחיד לבקשה, תוכלו למצוא אותה בבתי השקעות וחברות שונות תחת שמות שונים, למשל: באלטשולר שחם תמצאו טופס "בקשה למשיכה מקרן השתלמות לפי הוראת השעה", בפניקס תמצאו "טופס משיכה מקרן השתלמות- תוכנית לסיוע כלכלי (קורונה)" ומיטב דש מעדיפים את השם "בקשה למשיכה מקרן השתלמות - הוראת השעה- נגיף הקורונה". בקיצור, חפשו טופס משיכת כסף מקרן השתלמות הכולל את המילים הוראת שעה או קורונה.
 • את הבקשה מגישים בכל חודש בו מעוניינים למשוך את הכסף. כלומר, מי שמעוניין למשוך מקרן הפנסיה באוגוסט ובנובמבר, יגיש בקשה בחודשים אלה, עד ל-30 או 31 באותו חודש. מי שמעוניין למשוך בכל חודש עד לתום הוראת השעה, יגיש את הבקשה מידי חודש. אי אפשר לאחד משיכה של כמה חודשים - בחודש אחד מושכים עד 7,500 ש"ח בלבד.
 • הבקשה תכלול הצהרת עמית הכוללת את הסעיפים הבאים:
הצהרת עמית בטופס משיכת כסף לפני הזמן - סיוע בתקופת הקורונה
 • במסגרת הבקשה בוחרים איזה מהכספים מעוניינים למשוך: כסף שמקורו בהפקדה מוטבת ופטור ממס או כסף שמקורו בהטבה לא מוטבת ומשלמים עליו 25% מס.
 • הכסף ינתן תוך כ- 7 ימי עסקים.

האם כדאי לנצל את הוראת השעה ולמשוך כסף מקרן ההשתלמות?

קרן השתלמות היא אפיק החיסכון המשתלם ביותר כיום בשל הפטור ממסים לאחר 6 שנים.

אם מטרתכם היא למשוך את הכסף ולחסוך באפיק אחר, קשה להניח שתוכלו למצוא אפיק השקעה שיתן לכם יותר רווחים. במקרה זה עדיף לא למשוך את הכסף.

אם מטרת המשיכה היא אחרת: לצורכי מחיה, מיזם עסקי או כל דבר אחר, חשוב שתערכו סימולציה הבוחנת את מצבכם עוד מספר שנים ללא החיסכון של קרן ההשתלמות ובחרו בדרך הפעולה שתציב אתכם במצב הטוב ביותר. בדקו האם אין דרך מימון אחרת שתאפשר לכם לשמור על החיסכון וגם תאפשר לכם לעבור את התקופה הקשה.

מי רשאי להצטרף לקרן השתלמות

קיימות 3 אפשרויות בסיסיות:

 • קרן השתלמות לשכירים: שכיר יכול להצטרף לקרן השתלמות רק בהסכמת המעסיק. כיום אין חוק המחייב את המעסיק לצרף את עובדיו לקרן השתלמות. בחלק ממקומות העבודה וענפי המשק חלים צווי הרחבה והסכמים קיבוציים המחייבים מעסיקים לצרף עובדים לקרנות השתלמות. במקומות עבודה רבים אחרים נהוג לאפשר הפקדות לקרן השתלמות, כהטבה לעובד וכחלק מהתנאים הסוציאליים. בכל מקרה מומלץ להכניס דרישה זו לחוזה העבודה כאשר מנהלים משא ומתן על השכר, שכן זו הטבה משמעותית מאד יחסית לכל הטבה אחרת שתוכלו לקבל, גם בשל הפרשות המעסיק שנוספות להפרשת העובד וגם בשל הטבות המס. אם לפי חוזה ההעסקה שלכם לא מגיעה לכם קרן השתלמות, מומלץ לדרוש אותה בהמשך הדרך במהלך דיוני השכר שלכם.
 • קרן השתלמות לעצמאים: להבדיל מעובד שכיר, עובד עצמאי מחליט בעצמו אם הוא מעוניין בקרן השתלמות. במידה וכן, העובד העצמאי זכאי להטבת מס על הפרשותיו לקרן ההשתלמות, בכפוף לתקרת המס.
 • קרן השתלמות למורים ועובדי הוראה: מורים וגננות זכאים לקרן השתלמות, שלרוב משמשת אותם כדי לצאת להשתלמויות או לשנת שבתון במהלכה אינם עובדים בתפקידי ההוראה שלהם.

מי שלא עובד, מכל סיבה שהיא, לא יכול להצטרף לקרן השתלמות בעצמו.

בהמשך יש סקירה של הנושאים המשותפים לכל המגזרים, ואחריה התייחסות נפרדת לכללים השונים החלים על קרנות השתלמות לעצמאים, שכירים ועובדי הוראה. תוכלו לעבור לחלק הרלוונטי עבורכם.

השוואת קרן השתלמות

ניתן לבדוק תשואות של קרנות השתלמות בדף השוואת קרנות השתלמות בסופרמרקר. למי שמתלבט איך לבחור קרן השתלמות, כדאי לדעת שחשוב לבצע בדיקת תשואות של קרנות השתלמות לאורך זמן, רצוי בפרק זמן של כ-5 שנים או יותר, לחפש מדד שארפ גבוה לאיתור קרנות יציבות, לקחת בחשבון את יתרת הנכסים שהחברה מנהלת ותמיד לבדוק את גובה דמי הניהול לעומת הממוצע.

למי שכבר חוסך בקרן השתלמות ובודק חלופות נוספות, מומלץ להשוות תשואות של קרנות השתלמות אחרות מול קרן ההשתלמות שלו וכן את דמי ניהול הקרן שלו, לעומת קרנות השתלמות אחרות.

זכויות בקרן השתלמות

קרן השתלמות היא על שם העובד ואינה קשורה למעסיק. אם עוזבים מקום עבודה או מפסיקים להפריש לקרן השתלמות, הסכומים בקרן ממשיכים להתנהל על שמכם ללא שינוי ותוכלו למשוך אותם בהתאם לכללים הרגילים.

לשכירים ועצמאים: גם אם פותחים קרן השתלמות חדשה ומפקידים אליה, הזכויות בקרן ההשתלמות הישנה אינן נפגעות.

אם אינכם בטוחים איזה קרנות השתלמות יש לכם, כיוון שעברתם מספר מקומות עבודה ולא ניהלתם מעקב מסודר, תוכלו לבדוק איזה קרנות השתלמות רשומות על שמכם באתר "הר הכסף" של משרד האוצר או דרך המסלקה הפנסיונית.

פעולות אפשריות בקרן השתלמות

מעקב אחר ביצועי קרן השתלמות

תהיתם איך בודקים קרן השתלמות ואיך יודעים האם מה היו ביצועי קרן ההשתלמות שלכם בשנה החולפת? קרן ההשתלמות מיידעת אתכם באמצעות דוחות רבעוניים ודוחות שנתיים הנשלחים לחוסכים בקרן השתלמות. למעקב אקטיבי יותר, ניתן להיכנס לאזור האישי באתר של החברה בה מנוהלת קרן ההשתלמות על מנת לצפות בדוחות, להתעדכן בתשואות קרן ההשתלמות ועוד. בדוחות יש מידע על הסכומים שהופקדו במשך התקופה ומועד הפקדתם, כמה רווח או הפסד הסכום הראה, סך דמי הניהול ששולמו והסכום הסופי שנצבר על שמכם. מדוחות אלה תלמדו האם ביצועי קרן ההשתלמות משביעי רצון או שכדאי לעבור לקרן השתלמות רווחית יותר, האם דמי הניהול שנגבו הם אכן דמי הניהול שסוכם עליהם ומה גובהם יחסית לממוצע במשק. אם מצאתם נושא הדורש טיפול או שאתם מעוניינים לעדכן מידע כמו שינוי מוטבים או פרטים אישיים וכן הלאה, צרו קשר עם שירות הלקוחות או דרך האיזור האישי וטפלו בנושא מוקדם ככל האפשר.

הלוואה על חשבון קרן השתלמות

חוסכים בקרן השתלמות יכולים לקחת הלוואה מתוך הסכום שנצבר עבורם, אשר תינתן בכפוף לתקנון קרן ההשתלמות ונהלי החברה בה היא מנוהלת. הלוואות אלו מתאפיינות לרוב בריבית נמוכה יחסית לריבית הנהוגה בהלוואות בנקאיות וחוץ בנקאיות ואין בהן עמלות ודמי טיפול. מבחינת החוק היבש: חוסך בעל קרן לא נזילה, כלומר, שטרם חלפו 6 שנים מיום ההפקדה הראשונה בקרן, יכול לקחת הלוואה של עד 50% מגובה הסכום הצבור בקרן. אם חלפו למעלה מ-6 שנים והקרן נזילה, ניתן לקחת הלוואה של עד 80% מגובה הקרן. בפועל, כל בית השקעות או חברה המנהלת קרן השתלמות יכולה לקבוע הגבלות משלה שמטרתן להגן על בית ההשקעות ועל שאר החוסכים. כל חברה רשאית להגביל את סכום ההלוואה וכן יכולה לקבוע נהלים לקבלת ההלוואה, כמו מסלולי קרן השתלמות שאינם זכאים לקבלת הלוואה (בדרך כלל מסלולי הלכה) וסכום מינימום שאי אפשר ללוות פחות ממנו. עדיין אלה הלוואות בריבית נמוכה ופריסת תשלומים נוחה.

אם אתם זקוקים לסכום כסף מיידי, הלוואה מקרן השתלמות היא חלופה מצויינת למשיכה מוקדמת או משיכה בכלל מקרן ההשתלמות. יש גם חסרונות בהלוואה מקרן השתלמות: א. לא תוכלו העביר את כספי הקרן לחברה אחרת עד שתסגרו את ההלוואה. ב. אי אפשר למשוך את שארית הסכום או לפחות את חלקו, תלוי בתקנון קרן ההשתלמות. ג. בתקופות משבר כלכלי, בהן אנשים רבים נזקקים להלוואות וגם קרנות ההשתלמות סובלות מהפסדים, בית ההשקעות עשוי להגביל את היכולת של חברי הקרן ללוות ממנה.

משיכה מקרן השתלמות

ניתן למשוך את הכסף שנצבר בקרן השתלמות לאחר 6 שנים מההפקדה הראשונה, בפטור ממס רווח הון. ישנה אפשרות למשוך את הכספים ללא תשלום מס לאחר 3 שנים בלבד בתנאים מסויימים.

חשוב לציין, שאפשר ומומלץ לא למשוך את הכסף מקרן ההשתלמות לאחר שחלפו 6 שנים. לקרן השתלמות יתרונות מס רבים ולכן, מומלץ להמשיך ולחסוך באמצעותה, אפילו עד ליציאה לגמלאות.

מותר למשוך חלק מהכסף שנחסך בקרן ההשלמות ולהמשיך לחסוך את השאר, אך במקרה זה קרן ההשתלמות נסגרת להפקדות חדשות. אם תרצו להמשיך להפקיד, תעשו זאת בקרן השתלמות חדשה.

קביעת מוטבים

בעת ההצטרפות לקרן השתלמות תתבקשו לבחור מוטבים, אשר יהיו זכאים לקבל את הכסף שנמצא בקרן, במקרה של פטירה. בכל זמן אתם רשאים לעדכן את זהות המוטבים, בדרך כלל באמצעות מילוי טופס בחברה בה מנוהלת קרן ההשתלמות, או דרך האיזור האישי. מצבים נפוצים לשינוי מוטבים הם שינויים במצב האישי כמו לידת ילדים נוספים, גירושין או התאלמנות, בן זוג חדש וכן הלאה.

משיכת כספי קרן השתלמות כאשר החוסך נפטר

יש להדגיש, במקרה של מוות, ניתן למשוך את הכספים מקרן ההשתלמות באופן מיידי וללא מס עד לסכומים העומדים בתקרת ההפקדה. המוטב או המוטבים המנויים בקרן ההשתלמות יכולים להגיש לבית ההשקעות בקשה לקבלת הכספים.

כדאי לשים לב להבחנה בין יורש ומוטב. מי שהוא יורש לפי החוק או לפי צוואה, אך אינו רשום כמוטב, צריך להוכיח את זכאותו לקבל את כספי קרן ההשתלמות. מי שרשום כמוטב יוכל לקבל את הכסף גם אם אינו מוגדר כיורש לשאר העזבון.

מעבר בין מסלולי קרנות השתלמות

מסלולי השקעה בקרן השתלמות מגדירים את מדיניות ההשקעה בה ואת ניירות הערך העיקריים הנסחרים בה, ואלה יוצרים את רמת הסיכון של המסלול. מסלולים עיקריים הם:

מניות – לפחות 75% מניות

אג"ח – כאשר יש רוב לניירות אג"ח, אך מכיל גם במניות באחוזים ידועים מראש, למשל 15% מניות.

מדד – מסלולים המחקים את אחד המדדים המקובלים.

כללי – מכיל מגוון ניירות ערך וביניהם עד 35% מניות.

בתוך מסלולים אלה קיימים תתי מסלולים רבים וקיימים עוד מסלולים כמו מט"ח, מסלולים הלכתיים.

כלל האצבע אומר: מניות נחשבות למסוכנות יותר, אך בטווח הארוך מראות תשואה גבוהה יותר. בחרו מסלול לפי טווח הזמן שאתם מתכננים לקרן ההשתלמות 6 שנים או יותר ואפילו עד הפרישה לגמלאות. האם יש תאריך ידוע בו תרצו להוציא את הכסף בכל מקרה, גם אם הקרן תראה הפסדים? כמו תאריך חתונה, תחילת לימודים, פרישה לפנסיה או שתוכלו להמתין. שאלות אלה יתנו תשובה מהו הסיכון הרצוי לכם.

ניתן לעבור בין מסלולי ההשקעה השונים בכל זמן, ללא עלות ומבלי לשלם על כך מס. מעבר בין המסלולים לא פוגע בוותק קרן ההשתלמות, שנספר מיום ביצוע ההפקדה הראשונה.

בכדי לעבור מסלול השקעה, על החוסך לפנות לחברה בה מנוהלת קרן ההשתלמות, למלא את הטופס הרלוונטי דרך אתר האינטרנט או בדרך אחרת שבית ההשקעות מאשר. לרוב, ההעברה בין מסלולי ההשקעה השונים תבוצע בתוך מספר ימי עסקים בודדים.

מעבר מקרן השתלמות אחת לאחרת

ניתן לעבור בין קרן השתלמות אחת לאחרת, גם אם הן מנוהלות בחברות שונות, מבלי לפגוע בוותק בקרן ובלי לשלם מס, עמלות או קנסות. המדינה קבעה מדיניות זו כדי להגביר את התחרות ולאפשר לחוסכים לעבור בקלות בין קרנות השתלמות. כדי להעביר קרן השתלמות, החוסך פונה אל בית ההשקעות אליו הוא מעוניין לעבור. לאחר מילוי הטפסים הנדרשים, החברה החדשה תדאג להעביר את הכספים מהקרן הקודמת אל הקרן החדשה. שכיר צריך לזכור לעדכן את המעסיק או את מחלקת כח האדם שיש לבצע הפקדות לקרן החדשה, מיד לאחר שקיבל אישור על הצטרפותו.

הטבות מס

הטבות המס לשכיר:

 • הטבות מס הכנסה בעת ההפקדה: אין מס על החלק שהמעסיק מפריש עד לתקרה לאותה שנה. אך יש מס על ההפרשה של העובד.
 • הטבת מס רווח הון בעת המשיכה על כספים שהופקדו עד לתקרת ההפקדה ושנמשכו לאחר 6 שנים או יותר מההפקדה הראשונית.

הטבות מס לעצמאים:

 • הפקדות עד לתקרת ההפקדה יהיו הוצאה מוכרת עבור מס הכנסה.
 • הכסף המצוי בקרן ההשתלמות יהיה פטור ממס רווח הון, העומד על 25%, וזאת בתנאי שהסכום השנתי שהופקד לקרן לא עולה על התקרה השנתית והכסף נמשך לאחר 6 שנים.

מידע מפורט על הטבות המס נמצא במאמר "הטבות מס ותקרת הפקדה לקרן השתלמות".

קרן השתלמות לשכירים

פתיחת קרן השתלמות - הצטרפות לקרן השתלמות לשכירים

כדי להצטרף לקרן השתלמות, על השכיר ליידע את מעסיקו לאיזו קרן הוא מעוניין שיבוצעו הפרשות הכספים. הליך ההצטרפות כרוך במילוי טפסים ומסמכים, בהתאם לדרישת הקרן. שימו לב, זכותו של עובד לבחור כל קרן השתלמות שמתאימה לו והמעסיק אינו יכול להגביל אותו. יש מקרים בהם במקום עבודה חדש מציעים או לוחצים להצטרף לקרן השתלמות אחרת מזו שלכם, כתוצאה מכך יש אנשים שהצטרפו לקרן השתלמות חדשה עם כל שינוי מקום עבודה. זכותכם לערוך השוואת קרנות השתלמות ולהחליט האם להשאר בקרן ההשתלמות שלכם או לעבור לכל קרן אחרת.

הפקדה לקרן השתלמות

הפרשות לקרן ההשתלמות יהיו על בסיס חודשי ביחס של 1:3 : על כל חלק שהעובד מפריש, המעביד יפריש פי 3, כשהעובד רשאי להפריש עד 2.5% מהשכר והמעסיק יפריש עד ל-7.5% ממשכורתו של העובד, עד לתקרת המשכורת הקבועה לאותה שנה.

חופשת לידה: המעסיק חייב להמשיך בהפרשה לקרן השתלמות בעת היציאה לחופשת לידה, למשך התקופה בה העובדת זכאית לדמי לידה (כיום 15 שבועות), אם עבדה אצל המעסיק 6 חודשים לפני היציאה לחופשת הלידה. אם חופשת הלידה ארוכה יותר, המעביד אינו חייב להפריש עבור המשך חופשת הלידה. אותם תנאים חלים גם על גבר שיוצא לחופשת לידה.

מילואים: המעסיק ימשיך להפקיד לקרן השתלמות גם בתקופת מילואים. יתרה מכך, על המעסיק לנכות את חלקו של העובד לטובת קרן ההשתלמות, כאילו העובד ממשיך לעבוד באופן רגיל.

חל"ת (חופשה ללא תשלום): מעסיק אינו מחויב להמשיך ולהפריש סכומים לקרן השתלמות במהלך חל"ת, אלא אם הוסכם אחרת בהסכם העבודה או בהסכם הקיבוצי לפיו מועסק העובד. יחד עם זאת, ניתן להשלים הפקדות לקרן עד לסוף השנה, שכן בקרן השתלמות אין חובת הפקדה חודשית.

קרן השתלמות לעצמאים

פתיחת קרן השתלמות לעצמאים

על עובד עצמאי המעוניין להצטרף לקרן השתלמות לפנות לחברה המנהלת את הקרן אליה הוא מעוניין להצטרף. בנוסף לטפסים המתאימים, יהיה עליו לצרף צילום תעודת עוסק מורשה או עוסק פטור וכן מסמכים אחרים שידרשו על ידי הקרן.

הפרשת כספים לקרן השתלמות

עובד עצמאי יכול להחליט מתי יבוצעו ההפקדות ואיזה סכום הוא מעוניין להפקיד, בכפוף לתקרה הקבועה בחוק. להבדיל משכיר, עצמאי רשאי להפקיד את הסכום השנתי המלא בהפקדה אחת, או לפצל זאת למספר פעמים. בהתאם לחוק, עובד עצמאי רשאי להפקיד עד ל-4.5% מהכנסתו החייבת, ועד התקרה הקבועה בחוק לאותה שנה.

קרן השתלמות לעובד הוראה

הכללים החלים על קרנות השתלמות לעובדי הוראה שונים מעט מהכללים לשאר חוסכי קרנות ההשתלמות, כיוון שמקרה זה החיסכון נועד לפרנס את עובדי ההוראה במהלך שנות שבתון והשתלמות. בשנת השבתון מקבלים החוסכים מענק חודשי ומימון לימודים.

כיום קיימות 3 קרנות השתלמות לעובדי הוראה:

קרן השתלמות למורים וגננות בניהול הסתדרות המורים

קרן השתלמות למורי תיכון, סמינרים ומפקחים בניהול הסתדרות המורים

קרן השתלמות למורי על יסודי, מכללות וסמינרים – קרן עגור שבניהול ארגון המורים.

בנוסף יש קרנות השתלמות לעובדי הוראה במסלול מקוצר המיועדות לעובדי הוראה מגיל 55 ומעלה המתקרבים לפרישתם והכללים בהן זהים לכללים של קרנות השתלמות רגילות לשכירים.

איך מצטרפים לקרן השתלמות

ההצטרפות לקרן השתלמות לעובדי הוראה נעשית בשני מועדים בלבד. בינואר ובספטמבר של כל שנה. כדי להצטרף לקרן, על עובד הוראה למלא טופס הצטרפות, בצירוף המסמכים המוכיחים שהוא מועסק באחוז המשרה הנדרש על ידי הקרן במוסד לימודי מתאים לסוג הקרן.

הפרשת כספים לקרן השתלמות

ההפרשות לקרן השתלמות של עובדי הוראה מורכבות מהפרשות העובד בגובה של 4.2% מגובה המשכורת, וכן מהפרשות המעסיק בגובה של 8.4% ממשכורת העובד. כלומר, סך הצבירה בקרן ההשתלמות עבור עובד הוראה עומדת על 12.6% ממשכורתו, עד תקרת ההכנסה הקבועה בחוק לאותה שנה.

משיכת כסף מקרן השתלמות לעובד הוראה

הכספים שצוברים עובדי ההוראה לא נועדו לשמש כחיסכון כללי, אלא למטרה ספציפית של יציאה להשתלמויות או לשנת שבתון, המיועדת להשתלמויות. יציאה להשתלמות או שנת שבתון המוכרים על ידי קרן ההשתלמות אפשרית אחרי 6 שנים מההפקדה הראשונית וכל עוד גיל המורה אינו עולה על 61 שנים. מי שהחל להפקיד בינואר יוכל לצאת להשתלמות אחרי 6 שנים ו-8 חודשים. יש קרנות השתלמות המאפשרות יציאה להשתלמות לאחר 3 שנים מההפקדה הראשונה.

משיכת הכסף שלא למטרת השתלמות היא אפשרית, בכפוף להוראות תקנון קרן ההשתלמות, המגבילות את משיכת מלוא הסכום ובכפוף לכך שעברו 6 שנים מההפקדה הראשונה:

 • משיכת כל הסכום שנצבר לטובת החוסך אפשרית:
  • אם הוא פרש לגמלאות לאחר 6 שנים או לאחר 3 שנים לאחר ההפקדה הראשונה לפי תנאי חוק גיל פרישה.
  • אם נפטר והכסף נפדה על ידי המוטבים.
 • משיכת הסכום שנחסך מהפרשות העובד ו-89% מהפרשות המעסיק אפשרית לעובד הוראה העומד באחד התנאים המאפשרים זאת, לדוגמא: לימד 15 שנה ויצא לשנת שבתון מלאה אחת לפחות, הגיע לגיל 55, פרש מהוראה ועוד כמה מצבים המאפשרים לו לפדות את הכסף.
 • מי שאינו עומד בתנאים אלה יוכל לפדות לאחר 6 שנות הפקדה את הסכום שנצבר עבור הפקדות העובד בלבד ללא הפקדות המעסיק.

כדי לדעת את תנאי המשיכה והיציאה להשתלמות המדוייקים, יש לפנות לנציגות קרן ההשתלמות שלכם ולראות את הכללים החלים בה.

הטבות מס

בדומה לשכירים אחרים, הטבות המס בקרן השתלמות לעובדי הוראה כוללות הטבות בהפקדה ובמשיכה:

 • בהפקדת הכסף, הסכום שהמעסיק מפקיד עבור המורה פטור ממס הכנסה, עד לתקרה הקבועה בחוק לאותה השנה. הפקדות המורה עצמו והפקדות מעבר לתקרה חייבות במס לפי מדרגת המס של שכר המורה.
 • בעת קבלת הכסף כתגמולים במהלך השתלמות או שנת שבתון, הכסף פטור ממס הכנסה.
 • בעת משיכת הכסף לפי הכללים המנויים בסעיף הקודם, יש פטור ממס רווח הון על הפקדות עד לתקרת ההפקדה. משיכה שלא כדין חייבת במס של 48% ומשיכת רווחים על כסף שהופקד מעל לתקרת ההפקדה חייבת במס רווח הון של 25%.

קרנות השתלמות לאוכלוסיות מיוחדות

קרן השתלמות לעובד מדינה

בנוסף לקרנות השתלמות הזמינות לכלל הציבור, ישנה קרן המיועדת לעובדי מדינה או לעובדים בתאגיד ממשלתי, אשר מנוהלת על ידי החברה לניהול קרן ההשתלמות לעובדי המדינה בע"מ. הקרן נמצאת בבעלותה של מדינת ישראל והסתדרות העובדים הכללית החדשה. עובד מדינה יכול להחליט אם להצטרף לקרן השתלמות זו או לכל קרן השתלמות אחרת.

קרנות השתלמויות לקהלי יעד נוספים

איגודים מקצועיים נוספים יצרו קרנות השתלמות יעודיות לקהלים שלהם, כמו:

קרן השתלמות חברת חשמל

קרן השתלמות הנדסאים וטכנאים

קרן השתלמות אחים ואחיות

ועוד מגוון קרנות המיועדות למקצועות מסויימים או למקום עבודה מסויים.

היחוד בקרנות השתלמות אלה הוא שההצטרפות אליהן מותרת רק לקהל היעד שלהן ובדרך כלל מציעות להם דמי ניהול נמוכים יחסית או הטבות אחרות. אותו קהל יעד יכול לבחור אם להצטרף אליהן או לבחור בקרן השתלמות אחרת שמתאימה לו יותר מבחינת תשואות, מסלולי השקעה וכן הלאה. כלומר, הצטרפות לקרן השתלמות יעודית היא זכות ולא חובה. אדם שהצטרף לקרן השתלמות כזו ואינו מרוצה, רשאי לעבור לכל קרן השתלמות אחרת לפי בחירתו.

סיכום

מי שהגיע עד לנקודה זו יכול להבין מדוע כדאי לחסוך בקרן השתלמות. היתרון הגדול ביותר שלה הוא הטבות המס הניתנות עליה והמאפשרות לחוסך להגדיל את רווחיו. מעבר לכך, זהו חיסכון לטווח בינוני שניתן לפדותו תוך מספר שנים מועט ואינו דורש מהחוסך להיות מעורב בניהול ההשקעות. יתרון נוסף של קרן השתלמות הוא שאין צורך להיות משקיע מומחה: עושר מסלולי השקעה מאפשרים לכל אדם כולל לחסרי ניסיון בתחום, למצוא מסלול מתאים וכן לעבור בקלות וללא עלות בין מסלולי השקעה ובין קרנות השתלמות לפי הצורך, תוך שמירה על כל זכויותיו.

כל שנדרש הוא לערוך השוואת קרנות השתלמות הכוללת השוואת תשואות ודמי ניהול כדי לבחור קרן השתלמות ומסלול.

בנקודה זו, אפשר להוסיף הסתייגות קטנה, דמי הניהול של קרנות השתלמות נחשבים לגבוהים יחסית לאפיקי השקעה אחרים כמו קופות גמל ופוליסות חיסכון, לכן בדרך כלל חוסכים בה לפי הכללים המאפשרים הטבת מס.

כעובדים שכירים וכעצמאים, קרן השתלמות יכולה להתברר כאפיק חיסכון מצויין לטווח הארוך וכדאי לעשות ככל האפשר להצרף לקרן השתלמות המראה יציבות ותשואות לאורך זמן.


קבל הצעה לקרן השתלמות

קבל הצעה משתלמת לקרן השתלמות
סמן עד 4 אפשרויות


קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים לקבלת הצעות ודיוור

למד על קרן השתלמות קופות גמל וחיסכון לטווח ארוך