השוואת ביטוח רכב

השוואת מחירי ביטוח רכב מקיף וביטוח צד ג' כולל ביטוח רכב חובה ודרישות המיגון. השוואת ביטוח רכב לפי תנאי ביטוח וכיסויים. לקבלת הצעות מחיר לביטוח רכב הזינו פרטי רכב ונהג וקבלו מייד ובקלות מספר הצעות אונליין מחברות ביטוח רכב מובילות. מלאו פרטים השוו מחירים וחיסכו.


ביטוח רכב ב Supermarker

פניה אונליין לחברות ביטוח רכב לקבלת הצעת ביטוח רכב מקיף + חובה או ביטוח רכב צד ג' + חובה במחירים משתלמים ובהתאמה לפרטי הרכב והנהג.
הזינו פרטים ותוך כ 15 שניות תקבלו עד 7 מחירי ביטוח רכב אונליין.

סוג ביטוח

תחילת ביטוח

פרטי הרכב

מה מספר הרישוי של הרכב שברצונך לבטח

מספר הרכב יאתר במדויק את סוג הרכב ויחסוך לך זמן במילוי ידני

מאתר פרטי רכב

על הרכב

מדובר במערכת כדוגמת מובילאיי, FDW, היא מגיעה כחלק מאיבזור היצרן או כהתקנה עצמית
מדובר במערכת כדוגמת מובילאיי, LDW, היא מגיעה כחלק מאיבזור היצרן או כהתקנה עצמית

מורשים לנהוג

פרטי בעל הפוליסה

ניתן לקבל הנחה על רכב שני שאינו רכב עיקרי
עבר ביטוחי

שאלות ותשובות

מה כדאי להשוות בביטוח מקיף?

החלטתם לערוך השוואת ביטוח מקיף וברור לכם שאתם מחפשים ביטוח רכב זול, אבל מה עוד כדאי שתבדקו לפני שתחליטו?

 • הכי חשוב – מה רשימת האירועים שבמסגרתם תוכלו לקבל פיצוי על נזק לרכב. ביטוח מקיף מכיל בדרך כלל רשימה אחידה וקבועה של אירועים, אבל יש פוליסות המרחיבות גם למצבים כמו פיגוע, שביתות ומהומות, מלחמה, עובדים שפגעו ברכב תוך כדי נהיגה בו כמו מוסכניקים או עובדי חניון ועוד.
 • מה הנוסחה לקביעת שווי הרכב? אם הנוסחה אינה מופיעה בביטוח המקיף, אל תתביישו לשאול
 • האם קיבלתם גם הרחבות ללא תשלום או הגנה לאביזרים שהוספתם לרכב ואינם חלק מהמפרט שלו? ביטוח מקיף רגיל מתייחס רק לאביזרים שבמפרט הבסיסי של הרכב.
 • אם יש תנאים מקלים לקביעת טוטאל לוס או אבדן גמור להלכה. למשל פחות מ-30 יום לרכב שנגנב או קביעת אובדן גמור לרכב שיש לו גם פחות מ- 50% נזק.
 • מה התנאים לקבלת רכב חלופי ובאיזה מחיר
 • גובה ההשתתפות העצמית ואיך שינוי שלה משפיע על מחיר הפרמיה
 • תנאים לקבלת רכב חדש או שווי שלו
 • רמת השירות שתקבלו – גם לפי מדד השירות שפרסם משרד האוצר וגם לפי ההתרשמות האישית שלכם מזמינות ומקצועיות נציגי חברת הביטוח ואתר האינטרנט שלה.

מה כדאי להשוות בביטוח צד ג'?

אחרי שהבנתם שאתם מעוניינים לרכוש ביטוח צד ג' במחיר טוב, ולצורך העניין התחלתם בהשוואת ביטוח רכב, מה עוד רצוי לבדוק בהצעת ביטוח צד ג' שקיבלתם?

 • גבול האחריות – הסכום המקסימלי שתקבלו מחברת הביטוח עבור הנזק שיגרם לצד ג.
 • גובה השתתפות עצמית
 • היקף הטיפול המשפטי שתקבלו אם אותו צד ג' יתבע אתכם: א. האם רק תביעות נזק אזרחיות, רק תביעות פליליות או שני הסוגים? ב. האם רק לתביעה הראשונית או גם לתהליכי ערעור? ג. באיזו דרך תקבלו את הכיסוי? בדרך של עורך דין שייצג אתכם או בדרך של החזר הוצאות? ד. מה תדרשו להוכיח כדי לקבל החזר הוצאות? מה מקסימום הסכום שיוחזר?
 • רמת השירות שתקבלו מנציגי חברת הביטוח ומאתר האינטרנט שלהם.

איך תמצאו ביטוח רכב זול?

ביטוח רכב זול הוא תוצאה של גורמים רבים, ביניהם מאפייני הנהגים ברכב מטרת השימוש ברכב והאם נוסעים אתו הרבה, ונתוני הרכב עצמו. לכן עריכת השוואת מחיר ביטוח שקיבלתם לבין מחיר הביטוח שקיבל השכן שלכם או החבר לעבודה אין לה משמעות.

השאלה היא מהו ביטוח רכב הכי זול שתוכלו למצוא עבור הרכב שלכם והנהגים במשפחתכם ומיהי חברת הביטוח שתציע לכם את המחיר האטרקטיבי ביותר.

אין חברת ביטוח אחת שתמיד זולה יותר מכל האחרות . חברות הביטוח יוצאות בהצעות מתחלפות לפלחי אוכלוסיה שונים. כמעט כולן יציעו מחיר טוב לנהגים ותיקים שאינם נוהגים הרבה ולא היו מעורבים בתאונות דרכים ותביעות. לחלק מחברות הביטוח יש סטטיסטיקה טובה על סוגי רכב מסויימים שנחשבים לבטוחים יותר ולכן יחליטו להעניק הנחות גבוהות לפי סוג הרכב. אבל גם אם אינכם עונים על התנאים האלה בדיוק, תוכלו לחפש ולמצוא הצעות שמתאימות לכם. סטודנטים, עובדי מדינה, אנשים המשתייכים למועדון צרכנות או ארגון עובדים גדול – יש סיכוי טוב שמישהו ארגן לכם הנחה באחת מחברות הביטוח.

כדי לקבל מחיר טוב תצטרכו להתחיל בהשוואת ביטוח רכב. חשוב להשוות לא רק את מחיר ביטוח רכב אלא גם את התמורה עבורו – איזה כיסויים תקבלו ורמת השירות של חברת הביטוח.

איך עורכים השוואת ביטוח רכב מקיף או צד ג'?

כל אחד יכול לבחור בשיטה המתאימה לו ביותר מבין שיטות השוואת ביטוח הקיימות.

 • תוכלו להתקשר לכמה חברות ביטוח וכמה סוכני ביטוח ולקבל דרכם הצעות. בחברות הביטוח הישיר אמנם אין עמלת סוכן, אבל מצד שני, סוכן ביטוח שעובד עם כמה חברות ביטוח יכול לבחור מביניהן את חברת הביטוח שתציע לכם מחירים נמוכים יותר. חברות הביטוח נותנות לסוכנים מחירים שלא תוכלו להשיג לבד.
 • תוכלו לחסוך את הדיבורים ולהימנע מקהל המקשיבים סביבכם ולערוך השוואת מחירי ביטוח רכב אונליין, כמו שאנחנו מציעים. אתם כותבים בטופס את כל הפרטים שחברות הביטוח מבקשות כדי לבנות הצעת מחיר ומקבלים הצעת ביטוח רכב אונליין מכמה חברות ביטוח. לאחר שנוצרה הצעת ביטוח הפרטים שלכם יכולים לעבור לאחת מחברות הביטוח העובדות איתנו או לסוכנות ביטוח וותיקה העובדת עם מספר חברות ביטוח. אחד היתרונות בחברות ביטוח הנותנות הצעת ביטוח אונליין הוא ביצוע פעולות נוספות אונליין – איתור בעלי מקצוע וספקים בהסדר, הגשת טפסים, פתיחת תביעות ועוד.

לא משנה מה השיטה שתבחרו, חשוב לתת את כל הפרטים ולדייק בהם כדי לקבל הצעת מחיר נכונה שלא תשתנה בהמשך. מומלץ מאד לקרוא הפוליסה, או לפחות את תקציר הגילוי הנאות כדי לדעת מה תקבלו תמורת המחיר.

קיבלתם הצעת מחיר רלוונטית אחת או יותר? נסו לשכנע את הנציג מולכם שמגיע לכם מחיר נמוך יותר. תהיו יצירתיים - יכול להיות שהתקנתם מערכות הגנה מתקדמות מפני גניבה כמו איתוראן או מערכות למניעת תאונות כמו מובילאיי, אולי הרכב נועד לנסיעות קצרות ומעטות, אולי תחליטו לבטח אצלם עוד רכבים.

מה כוללת השוואת ביטוח רכב אונליין בסופרמרקר?

בהשוואת ביטוח רכב אונליין אתם מקבלים הצעות אמיתיות מחברות ביטוח, המבוססות על הנתונים שהזנתם במסך מילוי הפרטים.

אם נדמה לכם שנדרש מכם לתת מידע רב, זה מפני שאתם מקבלים הצעת ביטוח רכב הכוללת גם ביטוח חובה וגם ביטוח נוסף לבחירתכם: ביטוח מקיף או ביטוח צד ג.

בסופו של דבר אתם מקבלים הצעת ביטוח רכב שהיא חבילת ביטוח הכוללת שני סוגי ביטוח רכב.

הצעת הביטוח שתקבלו אינה הצעה סופית, כיוון שבנוסף להצעה, פרטיכם עוברים אל אחת מחברות הביטוח איתן אנחנו עובדים או לסוכנות ביטוח ותיקה המתמחה בביטוחים לרכב. שם תוכלו לוודא ולאמת עם נציג את כל הפרטים ואולי תוכלו לזכות במחיר ביטוח רכב זול אף יותר.

מה זה ביטוח חובה?

זהו ביטוח רכב שהמדינה מחייבת לרכוש. אסור לכם לנהוג ללא ביטוח חובה. המדינה הנהיגה פוליסה אחידה בעלת כיסויים זהים בכל חברות הביטוח. מטרת ביטוח חובה היא לפצות בני אדם שנפגעו בתאונת דרכים. הכוונה לנפגעים שנמצאים ברכב או מחוץ לו, כולל הולכי רגל, רוכבי אופניים או קורקינט וכן הלאה. כל פציעת גוף לאדם – תכוסה על ידי ביטוח חובה של הנהגים המעורבים בתאונה, ללא בדיקת אשמה ומי אחראי לגרימת התאונה.

כמה עולה ביטוח רכב חובה?

בכל חברות הביטוח מחיר הפרמיה מושפע ממשתנים רבים, הכוללים את נתוני הנהגים ברכב ונתוני הרכב עצמו, בין הנתונים המשפיעים ניתן למצוא:

סוג, דגם ושנת ייצור

מערכות בטיחות ברכב

גיל הנהגים, וותק נהיגה, האם יש נהג חדש או צעיר, העבר הביטוחי של הנהגים (תביעות ביטוח רכב או שלילת רשיון נהיגה).

נהג העורך השוואת ביטוח רכב חובה יגלה כי הצעות הביטוח שיקבל נבדלות זו מזו בפערים נמוכים יחסית של 200-400 ש"ח. אם הפערים נמוכים והפוליסה אחידה איך תחליטו מהי חברת הביטוח הנבחרת?

 • בחירה בביטוח הזול ביותר.
  או
 • בחירה בחברת ביטוח המעניקה שירות טוב. את השירות ניתן לבדוק במדד השירות השנתי של משרד האוצר וכמובן לפי ההתרשמות האישית שלכם מהשירות והמענה שקיבלתם בחברות הביטוח השונות.
  או
 • רכישת חבילת ביטוח הכוללת ביטוח חובה + ביטוח מקיף או ביטוח חובה + ביטוח צד ג' הכוללת הנחה על הביטוחים, לאחר השוואת ביטוח רכב המתמקדת בביטוח מקיף או צד ג' (כיוון שההבדלים בביטוח חובה פחות משמעותיים), ובחירת החבילה הזולה ביותר והמתאימה לכם ביותר מבחינת הכיסויים שלה.

מה זה ביטוח צד ג' ולמה חשוב לרכוש אותו?

ביטוח צד ג' הוא ביטוח רכב המכסה אתכם מפני גרימת נזק לרכוש של מישהו אחר בתאונת דרכים שנגרמה באשמתכם. ביטוח צד ג' אינו מכסה את הנזק שיגרם לרכב שלכם . זה ביטוח רשות שיש לחדש מידי שנה. אין חוק שמחייב לרכוש אותו ובכל זאת רוב האנשים מבטחים את הרכב לפחות בביטוח צד ג'. החשיבות שלו היא ההגנה מפני הוצאות כבדות ולא צפויות, למשל, תיקון רכב יוקרה שבו פגעתם, או העלות של רכוש נוסף שניזוק בתאונה וכן הגנה משפטית מפני תביעות על הנזק (שסכומן עשוי להיות גבוה מאד) שאותו אדם עלול להגיש נגדכם.

מה ההבדל בין ביטוח מקיף לרכב לביטוח צד ג'?

נתחיל מהמשותף לשני הביטוחים. גם ביטוח מקיף לרכב וגם ביטוח צד ג נותנים הגנה מנזקים ופגיעות ברכוש בלבד ותביעות המגיעות בעקבות הנזק. שני הביטוחים הם ביטוחי רשות, ולמרות זאת הם נפוצים מאד. 79% מבעלי הרכב רוכשים ביטוח מקיף וכמעט כל 21% הנותרים רוכשים ביטוח צד ג. שני הביטוחים אינם כוללים נזק גופני לאף אדם, לצורך זה קיים ביטוח חובה. בשני הביטוחים תוכלו לרכוש הרחבות בנושאים שונים לפי רצונכם, כמו הרחבת שירותי דרך וגרירה, רכב חלופי וכל הרחבה אחרת העוסקת בנזק למכונית.

השוני העיקרי בין ביטוח מקיף וביטוח צד ג' הוא כמו ללכת למלון "הכל כלול" או למלון עם ארוחת בוקר בלבד.

"ביטוח צד ג" כלול ונמצא בתוך "ביטוח מקיף", אך אם תרצו תוכלו לרכוש אותו באופן עצמאי ללא שאר חלקי הביטוח המקיף.

"ביטוח מקיף " כולל את כל נזקי הרכוש שיכולים להגרם לרכב שלכם או לאחרים:

 • גניבה
 • פגיעה באוטו שלכם – החל מהשליח שהשתחל מתחת למראה שלכם ושבר אותה לשלושה חלקים לא שווים ועד להרס מוחלט של המכונית.
  וגם
 • כיסוי צד ג': נותן פיצוי עבור כל נזק למכונית או לרכוש של מישהו אחר. מהקיר של השכן, הפגוש של הרכב שעמד לפניכם ברמזור ועד הסמארטפון של השליח ששבר לכם את המראה ותקבלו גם החזר הוצאות משפט (או ניהול התביעה על ידי עורך דין מטעם חברת הביטוח) בתביעות שיגיעו בעקבות הנזק.

"ביטוח צד ג' " מתייחס רק לנזקי רכוש של אחרים. אתם כבר תתמודדו לבד עם הנזקים שלכם. למשל, יש לכם ביטוח צד ג ובתאונת דרכים תא המטען שלכם נמעך על האאודי של השכן. אמנם תיקון המכונית שלכם יהיה על חשבונכם, אך תוכלו לנשום לרווחה כי תיקון הרכב של השכן יכוסה על ידי הביטוח שלכם, והתביעה נגדכם כי התיקון לא היה מספיק מושלם לדעתו, תנוהל על ידי חברת הביטוח שלכם.

למי כדאי לעשות ביטוח צד ג'?

ביטוח מקיף נותן הגנה טובה יותר וכולל בתוכו ביטוח צד ג', ובהתאם מחירו גבוה יותר. אם עלות הביטוח המקיף גוברת על התועלת שבו, אפשר להסתפק בביטוח צד ג'. בדרך כלל מדברים על ביטוח צד ג' לרכב ישן, אבל זה אינו כלל ברזל. גם רכב צעיר מ-10 שנים יכול להחשב לרכב ישן המצדיק ביטוח צד ג בלבד. ערכו את החישוב לבד - מי שמחזיק ברכב בעל שווי נמוך מכל סיבה שהיא, כדאי שישקול ביטוח צד ג'. גם במקרים בהם הביטוח המקיף גבוה במיוחד כמו ברכב דו גלגלי, או רכבים בעלי חלקי חילוף נדירים ויקרים כדאי לשקול את הנושא.

החישוב המקובל מדבר על כך שעלות ביטוח מקיף צריכה להיות עד 8% מערך המכונית. מעבר לכך, הביטוח אינו משתלם.

יש מקרים בהם חברות הביטוח עצמן מסרבות לבטח את הרכב בביטוח מקיף מנימוקים שונים, אם זה המצב, נסו לרכוש לפחות ביטוח צד ג'.

מה זה "גבול אחריות" בביטוח צד ג'?

גבול האחריות בביטוח צד ג' הוא סכום הפיצוי הגבוה ביותר שתוכלו לקבל מחברת הביטוח במסגרת הפוליסה שרכשתם. גבול האחריות המוצע עומד על כ- 25,000 ש"ח וניתן להגדילו. יש חברות ביטוח המגדילות גם עד 2,000,000 ש"ח, תמורת העלאה בסכום הפרמיה. בחרו סכום גבול אחריות שנראה סביר ולא מעלה מידי את הפרמיה. לדוגמא: גבול האחריות במקרה של תאונת דרכים יכול להיות 400,000 ש"ח. אם מזלכם הרע גרם לכם לפגוע קשות ביגואר וערך הנזק מגיע ל- 975,000 ש"ח, תקבלו מחברת הביטוח רק 400,000 ש"ח ואת השאר תשלמו מחסכונותיכם. אך אם הנזק היה רק 30,000 ש"ח, אתם מכוסים על כולו (בכפוף להשתתפות עצמית). חברת הביטוח מאפשרת לכם לבחור את גבול האחריות הרצוי לכם מבין כמה אפשרויות. בדקו במסמכי הפוליסה האם גבול האחריות כולל גם את ההחזר על הוצאות משפטיות, או שהחזר ההוצאות נפרד מגבול האחריות ויש לו סכום מקסימלי משלו. ככל שסכום גבול האחריות גבוה יותר, גם הפרמיה גבוהה יותר.

כשאתם עורכים השוואת ביטוחי רכב, זכרו להתייחס גם לגובה גבול האחריות המוצע בכל פוליסה. יכול להיות שמחיר הפוליסה נובע מגבול אחריות נמוך ואם תבקשו לרכוש סכום אחריות גבוה יותר, גם הפרמיה תעלה אתו.

מהי "הנחת העדר תביעות" או "למה תביעת ביטוח רכב מקפיצה את המחיר שלו" ?

מי שממלא טופס הצעת ביטוח רכב בוודאי שם לב לשאלות העוסקות בקיומו של ביטוח מקיף ב- 3 השנים האחרונות ובמספר תביעות ביטוח רכב או שלילת רשיון ב-3 השנים האחרונות.

שאלות אלה בודקות האם אתם זכאים להנחת העדר תביעות על הפרמיה המוצעת בביטוח מקיף ובביטוח צד ג'. מי שלא תבע את ביטוח הרכב שלו ב- 3 השנים הקודמות זכאי להנחה. דרך אגב, חברות הביטוח לא חייבות להסתפק במילה שלכם. הן יכולות לדרוש "דוח תביעות" שהוא גם "דוח העדר תביעות" אם לא הגשתם אף תביעה. זהו דוח שכל חברת ביטוח מוציאה עם סיום הביטוח שלכם ומפורטות בו התביעות (או חוסר התביעות), עד 3 שנים אחורה. אם החלפתם חברת ביטוח, הדוח יכיל כמובן רק את התקופה בה הייתם מבוטחים בה ואת השנים הקודמות תצטרכו להוכיח בעזרת דוח העדר תביעות מחברת הביטוח הקודמת. תוכלו לבקש מכל חברת ביטוח בה הייתם מבוטחים שתשלח לכם העתק. אם חברת הביטוח לא דרשה דוח העדר תביעות בזמן הרכישה והתברר מאוחר יותר ששיקרתם, חברת הביטוח רשאית לא להעניק לכם את הכיסוי שתבעתם ממנה (גם אם אתם עומדים בכל התנאים האחרים), או לשלם לכם את חלקו בלבד.

אם היתה תביעה אחת ב- 3 השנים האחרונות או אין לכם עבר ביטוחי (מכל סיבה, למשל, אם אתם נהגים חדשים או לא היה לכם ביטוח מקיף לפני כן, או נהגתם תחת ביטוח "כל נהג" של מישהו אחר) – לא תקבלו הנחת העדר תביעות.

אם תבעתם פעמיים או יותר ב-3 השנים האחרונות – גם אין הנחת העדר תביעות, גם אתם עשויים לקבל הצעות עם השתתפות עצמית גבוהה במיוחד וגם תתקשו מאד למצוא חברת ביטוח שתבטח אתכם. זו סיבה טוב לחשוב פעמיים אם לתבוע את ביטוח הרכב שלכם.

מה זה "עבר ביטוחי" בביטוח רכב מקיף או צד ג ואיך משיגים אחד כזה?

עבר ביטוחי הוא תקופות קודמות בהן הייתם מבוטחים בביטוח מקיף או צד ג. הכוונה לביטוח מקיף על שמכם או שהשם שלכם מופיע בו כנהג נוסף המורשה לנהוג ברכב.

העבר הביטוחי משמש לקבלת הנחת העדר תביעות על הפרמיה שלכם. הוא גם משמש את חברות הביטוח כדי להעריך עד כמה מסוכן לבטח אתכם, ולכן יש חברות ביטוח המסרבות לבטח נהגים ללא עבר ביטוחי. זה לא הוגן שהיחס לאדם ללא עבר ביטוחי זהה ליחס אל אדם עם עבר ביטוחי מוכתם בתביעות ועברות תנועה, אך זה המצב בפועל.

יש מקרים בהם לאדם אין עבר ביטוחי שאורכו 3 שנים (התקופה המינימלית הרצופה הנדרשת לצורך הנחת העדר תביעות). לפעמים כי לא היה לו ביטוח מקיף או צד ג (יש חברות ביטוח המתייחסות רק לביטוח מקיף כעבר ביטוחי ואחרות מקבלות גם ביטוחי צד ג). לפעמים כי הביטוח לא נמשך ברצף, לפעמים כי מדובר בנהג חדש ולפעמים בנהג הנוהג ברכב המשפחתי, רכבים של מקום העבודה או רכבים מזדמנים אחרים ושמו אינו מופיע בפוליסת הביטוח.

תוכלו ליצור עבר ביטוחי בדרכים הבאות:

 • נהגים צעירים עד גיל 30 יכולים להסתמך על הנחת העדר תביעות של הוריהם והצהרה של ההורים. יש חברות ביטוח שיקבלו הצהרה גם עבור נהגים מבוגרים יותר.
 • רכשו ביטוח צד ג'. הוא זול יותר ותוכלו לבנות כך עבר ביטוחי.
 • תמשיכו לנהוג תחת הפוליסה של מישהו אחר, אבל תוסיפו את שמכם כנהג נוסף בפוליסה וכך תבנו עבר ביטוחי.

מתי כדאי לחדש ביטוח רכב?

חברות הביטוח מאפשרות לחדש ביטוח רכב 4 עד 6 שבועות לפני סיום הביטוח הקודם. סמנו לעצמכם להתחיל לערוך השוואת ביטוח רכב בתקופה הזו, וגם לדבר עם החברות שהציעו את ההצעות הטובות ביותר. עדיף לנהוג כך ולא להלחץ ולרכוש ביטוח רכב במחיר גבוה מידי ברגע האחרון.

מה סכום השתתפות עצמית במקרה תאונה בביטוח מקיף או בביטוח צד ג?

בביטוח מקיף קיימים מספר סכומי השתתפות עצמית:

 • עבור נזק לרכב המבוטח. ההשתתפות העצמית יכולה להיות בסכום מסויים ועם הנחה למקרים בהם מתקנים במוסך הסדר.
 • נהוגה השתתפות עצמית לירידת ערך של הרכב המבוטח – בדרך כלל עד 1.5% מסכום הנזק.
 • עבור נזק לצד ג'
  חברת הביטוח יכולה לקבוע סכום שונה לכל אחד מסוגי ההשתתפות העצמית, אך אם הייתם מעורבים בתאונה בה נגרם נזק גם לרכב שלכם וגם לצד ג' – תשלמו רק השתתפות עצמית אחת, הגבוהה מבין השתיים.
 • לפי הפוליסה האחידה לא משלמים השתתפות עצמית על רכב במצב טוטאל לוס.

איך זה עובד? אתם צריכים לשלם השתתפות עצמית לצד ג' – אם הנזק הוא עד גובה ההשתתפות העצמית, אתם משלמים עבורו. אם הוא גבוה מסכום ההשתתפות העצמית, חברת הביטוח משלמת לצד ג את כל הסכום ולוקחת לעצמה את ההשתתפות העצמית.

אתם צריכים לשלם השתתפות עצמית עבור נזק למכונית שלכם – חברת הביטוח תחשב את סכום הנזק פחות סכום ההשתתפות העצמית וזה מה שתקבלו ממנה.

אתם צריכים לשלם השתתפות עצמית במקרה של נזק למכונית שלכם ולצד ג' – צד ג' יקבל מחברת הביטוח שלכם את סכום הנזק (עד גבול האחריות), ואתם תקבלו את הסכום עבור הנזק שלכם פחות סכום ההשתתפות העצמית הגבוה מבין סוגי ההשתתפות העצמית בפוליסה שלכם.

מונחים שכדאי להבין בביטוח רכב

מוסך הסדר

מוסך הסדר הוא מוסך או רשת מוסכים שנמצאים בהסכם עם חברת הביטוח שלכם. הם נותנים מחיר טוב לחברת הביטוח והיא תעדיף שתתקנו את רכבכם באחד ממוסכי ההסדר שלה. אינכם חייבים ללכת למוסך הסדר, אך אם תבחרו בכך תוכלו למצוא רשימת מוסכי הסדר באתר של חברת הביטוח או דרך שירות הלקוחות שלה, כולל מוסכים מורשים מותגי הרכב השונים.

יתרונות מוסך הסדר: תיקון מהיר וזול יותר. טיפול מהיר מול חברת הביטוח במקום לתקן, לקחת קבלות ולהתחיל הליך מול חברת הביטוח. הפחתה או ביטול של השתתפות עצמית. הטבות נוספות בהתאם לפוליסה הנרכשת כמו רכב חלופי ועוד.

חסרונות מוסך הסדר: תיקון לא יסודי ושימוש בחומרים זולים, שכן חברות הביטוח לוחצות לטיפול מהיר וזול. חלקי חילוף משומשים או לא מקוריים (אבל זכותכם להתעקש על חלפים מקוריים. סביר להניח שהתעקשות כזו תעלה לכם בחלק מההנחות הניתנות עבור הפניה למוסך הסדר). חשוב לוודא מי אחראי על התיקון – חברת הביטוח או המוסך.

טוטאל לוס

בעברית של פוליסת הרכב "אובדן גמור" ובלשון המדוברת "טוטאל לוסט". ההגדרה לטוטאל לוס נמצאת בפוליסה התקנית שכל חברות הביטוח מחוייבות לה, אך הן רשאיות להקל ולתת למבוטח יותר משנקבע בפוליסה התקנית. לפי הפוליסה התקנית רכב במצב טוטאל לוס הוא רכב שנגנב ולא נמצא במשך 30 יום מהגניבה או רכב ששמאי רכב מוסמך קבע שהרכב ניזוק ללא יכולת תיקון או שהנזק (לא כולל ירידת ערך) הוא 60% ומעלה משווי הרכב. שמאי תוכלו להשיג מרשימת השמאים של חברת הביטוח או לאתר שמאי עצמאי. ערך הרכב נקבע לפי מחיר המחירון והנתונים של הרכב (קילומטראז', פגיעות קודמות וכו') אם הוספתם לרכב תוספות שמעלות את שוויו, עדכנו את חברת הביטוח או את סוכן הביטוח כדי שתקבלו פיצוי מתאים (אם גם לאחר המחיר המעודכן שווי הנזק עולה על 60% מערכו). רכב באובדן גמור עובר לידי חברת הביטוח שתהפוך אותו לחלקי חילוף ותדווח למשרד התחבורה שיוריד אותו מרשימת כלי הרכב. אתם מקבלים פיצוי על ערכו או שחברת הביטוח יכולה להחליפו ברכב בערך דומה וביטוח הרכב פוקע ומסתיים. חברות הביטוח רשאיות לתת הטבות נוספות או להקל בהגדרת טוטאל לוס.

אובדן גמור להלכה

זו ההגדרה של הפוליסה התקנית ל"כמעט טוטאל לוסט". במילים מדוייקות, הפוליסה התקנית אומרת לחברת הביטוח, שאם היא רוצה היא יכולה להתייחס גם לנזק של 50% משווי הרכב, שאינם מירידת ערך, כאל טוטאל לוסט. הכללים לאובדן גמור להלכה זהים לכללים של אובדן גמור: שמאי רכב מוסמך קובע את הנזק באותה דרך כמו קביעת טוטאל לוסט. הפיצוי זהה – פיצוי בערך הרכב או החלפה ברכב בעל איכות וערך דומים. גם כאן הרכב יעבור לידי חברת הביטוח ושם יוחלט אם לפרק אותו או לתקן ולמכור לאחרים, כשחובה לרשום ברשיון הרכב כי הרכב באובדן גמור להלכה. הפוליסה תסתיים לאחר מתן הפיצוי. רוב חברות הביטוח כוללות סעיף של אובדן גמור להלכה וחלקן גם מכילות אפשרות של אובדן גמור להלכה מנזק של 40% משווי הרכב בתנאים מסויימים.

השתתפות עצמית

פוליסות ביטוח רכב עשירות בסעיפי השתתפות עצמית והם מתחרים ביניהם בחוסר הבהירות שלהם. אז מה יש לנו שם:

 • השתתפות עצמית לנזק של ירידת ערך – יהיה עד 1.5% מסכום הביטוח. לחברת הביטוח מותר לדרוש השתתפות עצמית גבוהה יותר אם: 1. חברת הביטוח קיבלה מרשות שוק ההון אישור לסכום השתתפות עצמית גבוה יותר. 2. המבוטח יקבל הנחה בפרמיה עבור הסכמתו להגדלת ההשתתפות העצמית 3. תיאור ההגדלת ההשתתפות העצמית יצויין בטופס נפרד.
 • השתתפות עצמית לפיצוי על נזק של רעידת אדמה. גם כאן חברת הביטוח יכולה להציע כמה רמות השתתפות עצמית מול רמת הנחות בפרמיה.
 • השתתפות עצמית בכל נזק לרכב פרט לטוטאל לוסט או אובדן גמור להלכה.
 • השתתפות עצמית בנזק שנגרם לצד ג.

יש גם צד חיובי: 1. אם נגרם נזק גם לרכב שלכם וגם לצד ג – תשלמו רק השתתפות עצמית אחת שהיא הגבוהה מבין השתיים. 2. הרבה חברות ביטוח פוטרות אתכם מכל מיני סעיפי השתתפות עצמית או מקטינות את סכום ההשתתפות העצמית תמורת הגדלת פרמיה, תיקון הרכב במוסך הסדר או בדרכים אחרות.

גרירת רכב

שירותי דרך וגרירה הם לא חלק מפוליסת ביטוח רכב ואינכם חייבים לרכוש אותם, אבל זהו שירות נפוץ מאד שניתן לרכוש בתשלום נוסף בצירוף לביטוח מקיף וביטוח צד ג. ללא ספק זהו שירות שמקל מאד על אדם שנתקע עם הרכב במקום זה או אחר ויכול להתקשר מיד לספק השירות בחברת הביטוח שלו במקום להתחיל להתקשר לחברות גרירה שונות. כל חברת ביטוח עובדת עם מספר ספקי שירות וגרירה כמו שגריר, מ.מ.ס.י, זברה, דרכים וגם פמי פרימיום. כאשר רוכשים שירותי דרך עם ביטוח רכב, אתם בוחרים את ספק שירותי הגרירה שילווה אתכם בתקופת הביטוח מתוך רשימת הספקים של חברת הביטוח. תוכלו לפנות רק אליו כאשר אתם מפעילים את השירות. לפני רכישת שירותי גרירה בדקו מה כלול בשירות, מה דורש תשלום נוסף או השתתפות עצמית ומה חוות הדעת על רמת השירות של הספק.

רכב חלופי

רכב חלופי הוא שירות שלעיתים כלול בביטוח מקיף ולעיתים ניתן בתשלום נוסף. רכב חלופי אינו חלק מדרישות פוליסת ביטוח רכב התקנית, ולכן ניתן למצוא הבדלים רבים בשירות רכב חלופי המוצע בביטוחי המקיף השונים. אם רכב חלופי חשוב לכם, בדקו מה מוצע בכל ביטוח מקיף, באיזה תנאים ובאיזה תשלום או השתתפות עצמית. רכב חלופי תקבלו בדרך כלל כשהרכב נגנב או במצב טוטאל לוס, אך יש מקרים בהם תזכו לקבל רכב חלופי גם כשהרכב נשלח לתיקון במוסך הסדר. לעיתים רכב חלופי ניתן לא במסגרת הביטוח אלא במסגרת ההרחבה של שירותי דרך וגרירה. מעבר לכך, כדאי לדעת מהו הרכב החלופי שתקבלו – רכב זעיר ומינימלי או רכב דומה לרכב שלכם.

פוליסה תקנית ביטוח רכב

ביטוח מקיף וביטוח צד ג' הם שניהם ביטוחי רכוש. הם מבטחים נזק לרכב ולחפצים אחרים ואינם מבטחים פגיעות באנשים. המדינה חוקקה את תקנות הפיקוח על עסקי ביטוח (תנאי חוזה לביטוח רכב פרטי), תשמ"ו-1986 הכוללות פוליסה תקנית לביטוחי רכוש – ביטוח מקיף וביטוח צד ג. חברות הביטוח חייבות לתת בפוליסות שלהן את כל תנאי הפוליסה התקנית לביטוח רכב או להוסיף כיסויים ולתת מעבר לנדרש בפוליסה התקנית. הפוליסה התקנית לביטוח רכב מאפשרת לרכוש פוליסת ביטוח מקיף שבה מוותרים על כיסוי לגניבה או כיסוי לתאונה, אך אי אפשר לוותר על כיסוי לפגיעה בצד ג'. כמו כן, הפוליסה התקנית עוסקת בהקפאת כיסוי נזק מתאונה לרכב אם הוא מושבת למשך 30 יום או יותר. כמובן שבזמן ההקפאה הרכב אינו מכוסה אם מישהו בכל זאת השתמש בו. הפוליסה התקנית לביטוח רכב מאפשרת לבטל את הפוליסה, להעביר אותה מרכב אחד לאחר. בעת משבר הקורונה השתמשו חלק מחברות הביטוח בפוליסה התקנית כבסיס להארכה אוטומטית עבור ביטוחי רכב שפגו ב- 1.4.20. בהמשך המדינה אפשרה הארכה אוטומטית של ביטוח מקיף וביטוח צד ג עד ליצירת קשר עם המבוטח. הפוליסה התקנית לביטוח רכב גם שמשה בסיס להקפאת ביטוח רכב בתקופת הקורונה לפי צרכי המבוטחים. ובהמשך המדינה אפשרה הקפאת כל ביטוח מכל סוג אם המבוטח ביקש זאת, אך השאירה בידי חברת הביטוח את האפשרות להקפיא רק חלק מהכיסויים ולא קבעה לוח זמנים שבו חברת הביטוח חייבת לענות לבקשת המבוטח. גם לא ברור איך מתומחר הכיסוי המוקפא.

רכב פרטי

ביטוחי הרכב מתחלקים לפי סוג הרכב ומשקלו. פקודת התעבורה מגדירה לנו מהו רכב פרטי. רכב לשימוש פרטי, כלומר שאינו מסחרי, לעבודה או למטרות נסיעות ציבוריות. למרות ההגדרה הזו, ביטוחי רכב פרטי הם רחבים יותר וכוללים רכב פרטי ורכב מסחרי עד למשקל 3.5 טון. הגדרת רכב פרטי אינה כוללת אופנועים ורכב דו גלגלי.

נהג צעיר

נהג צעיר מוגדר בחוק כנהג עד גיל 24. ביטוח נהג צעיר הוא ביטוח מקיף וצד ג' המכסה נהגים צעירים ומחירו גבוה יותר ממחירי ביטוח רכב שאינם לנהגים צעירים. נהג צעיר ישלם פרמיה גבוהה יותר והשתתפות עצמית גבוהה יותר, שכן חוסר הניסיון וגילם הצעיר הופכים אותם למועדים יותר לתאונות. כדאי לחפש ביטוח רכב יעודי לנהג צעיר, ואם הוא נוהג רק במספר ימים קטן במשך החודש יש ביטוחי רכב המוגבלים בימים ותקופות.

נהג חדש

נהג מוגדר כנהג חדש בשנתיים הראשונות מקבלת הרשיון. הוא יחשב לנהג חדש גם אם הוציא לפני כן רשיון לאופנוע או לטרקטור. על נהג חדש יש הגבלות וחובות כמו החובה לתליית שלט "נהג חדש". נהג חדש שהוא גם נהג צעיר, כלומר בגיל של 24 ומטה חייב גם מלווה למשך 6 חודשים הראשונים. נהג חדש צעיר מגיל 21 יכול להסיע רק 2 נוסעים. כלפי נהג חדש קיימת גישה מחמירה יותר לעבירות תנועה.

נהג חדש צעיר- נהג חדש בגיל של מתחת ל-24. מוטלות עליהם הגבלות רבות יותר מאשר על נהג שהוא רק צעיר או רק חדש.

מבחינת ביטוח רכב נהג חדש, ובעיקר נהג חדש צעיר, נחשב לקבוצת סיכון וביטוח רכב עבורם יקר בעשרות אחוזים יותר מאשר נהג שאינו נהג חדש או נהג צעיר. חפשו ביטוחי רכב מוגבלים בשעות וימים כדי להוזיל את העלות וכן מבצעים אחרים על ביטוח רכב.

ירידת ערך רכב

רכב מאבד מערכו החל מרגע רכישתו. זו עובדה שאי אפשר לערער עליה. במצב רגיל רכב מאבד כ-15% מערכו כל שנה. ערכו של רכב נמדד לפי מספר פרמטרים, כאשר חלקם עשויים אפילו להעלות את ערכו, כמו רכבי אספנות. קביעת ירידת ערך רכב נעשית לפי מספר פרמטרים קבועים, שמתייחסים אליהם גם כ"טבלת ירידת ערך רכב". גם ללא חישוב מדוייק תוכלו לראות את הפער בין מחיר רכב חדש לבין מחירו של רכב זהה משומש כפי שחושב במחירונים כמו לוי יצחק.

פרמטרים לחישוב ירידת ערך רכב כוללים: סוג הרכב והדגם ורמת הפופולריות שלו, למשל, בהכללה אפשר לומר שמכוניות יפניות נהנות מרמת אמינות גבוהה ושומרות על ערכן יותר מרכב אירופאי ושרכב הנחשב לפופולרי כרכב ליסינג סובל מירידת ערך גבוהה יותר. מספר שנים על הכביש, קילומטראז', כמה ידיים עבר והאם היה בהשכרה או רכב ליסינג. גם רכב חברה, מונית, רכב צה"לי או כל רכב עבודה אחר בשירות גוף זה או אחר יספוג ירידת ערך גבוהה יותר. יש חשיבות למצב המכאני, למראה החיצוני גם של גוף הרכב וגם פנים הרכב ואבזור נוסף שיש לרכב. בנוסף, מתייחסים להסטוריית תאונות – איזה תאונות עבר ואיזו ירידת ערך נקבעה לו בשל כך על ידי שמאי.

השבתת רכב

השבתת רכב היא מושג המשמש בכמה מצבים. שוטר או שופט יכול להחליט על השבתת רכב לתקופה בשל עבירות תנועה. שמאי רשאי להודיע על השבתת רכב בשל היותו טוטאל לוס או באובדן גמור להלכה ובעקבות כך הרכב יורד מהכביש וממצבת כלי הרכב הפעילים.

גם אתם יכולים להודיע על השבתת הרכב ל-30 יום או יותר ולבקש הקפאה של ביטוח מקיף או צד ג'. נהוג לעשות זאת, בדרך כלל כשנוסעים לחוץ לארץ לתקופה ארוכה או בשל מניעה אחרת לנהוג במשך תקופה. בזמן משבר הקורונה הונחו חברות הביטוח לקבל בקשות הקפאת ביטוח רכב גם לתקופות קצרות יותר וגם על כיסויים נוספים פרט לכיסוי נזק מתאונה. אך שימו לב, לא כדאי להקפיא כיסוי לגניבה כי כמות גניבות הרכב רק עלתה בתקופת הקורונה.

דוח תביעות

דוח תביעות הוא דוח שנתי שאתם מקבלים מחברת הביטוח ומציג את רשימת תביעות ביטוח רכב מקיף או צד ג בהן הייתם מעורבים בתקופת הביטוח. אם עברתם בין חברות ביטוח, כל חברת ביטוח תפיק דוח המתייחס לתקופה בה הייתם מבוטחים בה. את דוחות התביעות מהשנים האחרונות תוכלו לראות באיזור האישי בחברת הביטוח שלכם. רוצים דוח תביעות אחד מרוכז הכולל את 3 השנים האחרונות גם אם עברתם בין חברות ביטוח? תוכלו למצוא אותו באתר הר הביטוח. הדוח נקרא גם דוח העדר תביעות, מסמך העדר תביעות, אישור העדר תביעות, ומכל אלה אפשר ללמוד שחשיבותו של דוח תביעות הוא ההוכחה שלא היו תביעות בשלוש השנים האחרונות ולכן אתם זכאים להנחת העדר תביעות בזמן חידוש ביטוח הרכב. בנוסף, מספר רב של תביעות עלול לגרום לחברות הביטוח השונות לסרב לבטח אתכם. אם מסיבה כלשהי אינכם יכולים לספק דוח תביעות, בררו האם תוכלו להצהיר על העדר תביעות כדי לקבל את הנחת העדר תביעות.