קופת גמל להשקעה

מעודכן ל- 06/2020

מהי קופת גמל להשקעה?

מעוניינים לחסוך לטווח גמיש בינוני או ארוך ועדיין לשמור על הזכות למשוך כספים ללא קנסות? בקופת גמל להשקעה, תוכלו להשקיע לשם צבירת הון במגוון אפיקי השקעה, ברמות סיכון שונות לבחירתכם. מדובר באפיק חיסכון חדש יחסית שנולד ב- 2016 בעקבות נטישת "קופות גמל לתגמולים" הוותיקות, אחרי שינויי החקיקה שפגעו בגמישותם ומנעו משיכת כספים בסכום אחד לאחר 15 שנה. כאשר במשרד האוצר הבינו שהציבור מעוניין בנזילות כתנאי מפתח, נקבע אפיק חדש זה להשקעות לטווח בינוני ארוך ומשיכת הכסף בכל נקודת זמן, ובנוסף הטבה (עתידית כרגע) של אפשרות להשתמש בה כחיסכון קצבתי פנסיוני הנגיש לכל אזרחי ישראל. קופת גמל להשקעה מהווה אפיק חיסכון ייחודי בארסנל אמצעי החיסכון הזמינים והופך לפופולארי יותר ויותר בשנים האחרונות. אז מה הסיפור?

למרות מספר קווי דמיון, קופת גמל להשקעה שונה לחלוטין מאחותה קופת הגמל או בשמה הנוכחי "קופת גמל משלמת לקצבה". תוכלו לבחון את הדומה והשונה בהמשך. הסיבה לשוני היא שמטרתן שונה לחלוטין. קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון לטווח בינוני ארוך, בדומה לפיקדון בבנק או פוליסת חיסכון בעוד קופת גמל לתגמולים היא מכשיר חיסכון פנסיוני המעניק קצבה לפורשים. קופת גמל להשקעה משקיעה את כספי החוסך בשוק ההון, במסלול השקעה לפי בחירתו, בדומה לקופות גמל, קרנות השתלמות וקרנות נאמנות המפוקחות בידי משרד האוצר. ובכל זאת, קופת גמל להשקעה שונה במספר אלמנטים חשובים ובראש ובראשונה היא נועדה לחיסכון תוך שמירה על ערך הכסף, ולכן המדינה אינה מרגישה צורך לעודד את החיסכון דרכה על ידי הפרשת סכומים לטובת העובד מצד המעסיק, או הטבות במס הכנסה בזמן ההפקדה.

מאפיינים עיקריים של קופת גמל להשקעה

 • סכום הפקדה שנתי: קופת גמל להשקעה מוגבלת מבחינת סכום הכסף השנתי שניתן להפקיד אליה. תוכלו להפקיד 70,000 ש"ח לשנה, נכון ל- 2016. בשנת 2020 תוכלו להפקיד עד 71,338 ש"ח.
  איך בודקים את הסכום השנתי? הסכום נבדק לפי תעודת זהות. לכן תוכלו לפתוח קופת גמל להשקעה עבור כל אחד מבני הבית ולהפקיד עבורו עד גובה סכום ההפקדה השנתי.
 • קופת גמל להשקעה היא קופת גמל פרטית. כמו כל מכשיר חיסכון אחר, מפיקדון ועד תיק השקעות מנוהל, קופת הגמל להשקעה רשומה על שמכם ובניגוד לקופת גמל רגילה לשכירים, אין יכולת להפקיד אליה הפרשות מעביד במסגרת הפרשות פנסיוניות לטובת העובד.
 • קופת גמל להשקעה יכולה לעזור לכם בתכנון מס כשכירים וכעצמאים. אם יש לכם סכום הכנסה עודף שאתם יכולים להשקיע ולקבל הטבת מס לפי סע' 45א או סע' 47 לפקודת מס הכנסה, תוכלו לבחור להפקיד את הסכום לקופת גמל להשקעה במקום לקופת גמל רגילה, ולהרוויח את יכולת הנזילות שלה. תוכלו לקרוא על כך במאמר "הטבות מס בהפקדה לקופת גמל לפי סעיף 45 ו- 47 לפקודת מס הכנסה".
 • הטבות מס בקופת גמל להשקעה:
  א. מעבר בין מסלולי השקעה והעברת קופת גמל להשקעה מחברה מנהלת אחת לאחרת אינן כרוכות במס. את המס תשלמו רק בעת משיכת כסף מקופת הגמל.
  ב. אם תחליטו למשוך את הכסף כקצבה לאחר גיל 60, גם תהיו פטורים ממס רווח הון וממס הכנסה. כדאי לציין שכיום אין תקנות המאפשרות את משיכת הכסף כקצבה, כך שאפיק פעולה זה אינו קיים. אפשרויות המשיכה הקיימות היום הן משיכת סכום הוני תוך תשלום מס רווח הון או לקיחת הלוואה מקופת הגמל ולחכות ליום בו יאושרו התקנות.
 • מה הופך את קופת גמל להשקעה לנזילה? העובדה שניתן למשוך כספים בכל עת ללא קנסות. החיסרון הוא שאמנם אין קנסות, אבל יש מסים: מס רווח הון בסך 25% על כל משיכה בכל גיל, ואין הטבת מס הכנסה על ההפקדות מעבר לסע' 45א ו-47.

למי מתאימה קופת גמל להשקעה?

עקרונית לכולם, עם דגש מיוחד על משפחות עם ילדים שהנזילות חשובה להם, וכן מי שמעוניין בתכנון מס חכם. אלה ואחרים ייהנו מחסכון לטווח ארוך, תוך שמירה על הזכות לשחרר כספים עבור מטרות בטווח הבינוני.

טוב לדעת שעומדת לרשותנו האפשרות להסיט כספים למטרות חשובות, קבלו מספר דוגמאות נפוצות, בהן נרצה לממש כספים שנצברו:

 • רכישה, השבחה ובניית נכס נדל"ן לאחר מספר שנים ובמיוחד כשהמשפחה גדלה, אנו מרגישים צפוף ורוצים לשפר דיור. במצב זה שחרור כספים שנצברו בקופת הגמל יכולים לתת לנו דחיפה חשובה קדימה ולצמצם עלויות משכנתא, גם במחיר תשלום מס רווח הון. הדבר נכון גם לגבי עזרה לילדים המעוניינים בנכס משלהם, אלה יידרשו להון ראשוני עבור משכנתא. השקעות אפקטיביות נוספות יכולות להיות גם הזדמנויות לרכישה והשבחת נכסים כנדל"ן מניב למגורים ועסקים.
 • רכב, חו"ל, שיפוצים והחיים הטובים – ראוי להבין שבכל מה שקשור לרמת חיים, יש לנהוג במשנה זהירות. הוצאות מסוג זה אינן נכנסות לקטגוריה של השקעות, מה שיצא לא יוחזר לעולם.
 • השקעה בעסקים ונכסים מניבים בדומה לנדל"ן מניב, פה יש תמיד את שיקול הרווח האלטרנטיבי וסיכונים. תוכלו לשחרר כספים מהקרן, או לקחת הלוואה כנגד הקרן. הלוואות אלה יכולות להגיע עד ל- 80% מהיקף הקרן ולשמר את מצבה ללא אירועי מס.
 • העיקר הבריאות עד כמה שנרצה להדחיק, זה קורה. בעיות בריאותיות שלנו או של יקירנו, עלולות להפוך לאתגר כלכלי משמעותי שאותו נוכל לממן באמצעות משיכת כספים או הלוואה על חשבון הקרן.

יתרונות ושימושים בקופת גמל להשקעה

מכיוון שניתן לצבור הון בקופת גמל להשקעה וזאת במקביל לקופת גמל לקצבה, רבים יעדיפו לשלב שני מסלולים אלה ולאפשר לעצמם גמישות לצד חיסכון לקצבה. קופת גמל לקצבה תאפשר תכנון מס באמצעות הורדה במדרגות המס מהכנסות פטורות ואילו קופת גמל להשקעה תאפשר גמישות פיננסית עבור מגוון צרכים.

ומה לגבי מס הכנסה על קצבה? יש פטור וזה לא מובן מאליו שכן עקרונית, פנסיונרים אינם פטורים ממס הכנסה על קצבאות הכוללות ביטוח מנהלים, חיסכון פנסיוני ועוד. מדובר ביתרון משמעותי במדרגות מס גבוהות, בהן גמלאים ייהנו מפטור במס על הכנסות קבועות מקופת גמל להשקעה וקצבאות ביטוח לאומי.

מפקידים מתי שרוצים וכמה שרוצים – כספים יועברו לחשבון הקרן כסכום תקופתי קבוע, או באמצעות הפקדות מפעם לפעם, עד תקרת ההפקדה שבחוק או של בית ההשקעות. סכום ההפקדה המינימלי עומד על 150 ש"ח לחודש. הגעתם לתקרת ההפקדה ועדיין רוצים להשקיע? פתחו קופת גמל להשקעה על שם בן משפחה מדרגה ראשונה.

שקיפות וגמישות בהשקעות – מדובר ביתרונות חשובים עבור אלה המעוניינים לשלוט בכספם ולשנות אפיקי השקעה, על פי הצורך, מצב השוק ורוח התקופה. הדבר יכול להתבצע בקלות ב"אזור האישי" שלכם, אליו תקבלו גישה באתר שבו מנוהלת הקרן. המעבר בין מסלולי השקעות מתבצע תוך מספר ימים בודדים, ובנוסף ביכולתכם לבחור מספר מסלולים שונים במקביל ובכך לפזר סיכונים.

ניוד הקרן ללא אירוע מס – חוששים לאבד כספים בשל מעבר בין קופות גמל ומסלולי השקעות? אל דאגה, לא תצטרכו להתמודד מול מס הכנסה ולא לשלם מס רווחי הון.

הלוואה בתנאי ריבית נוחים – לאחר שצברתם סכום משמעותי בקרן, יש לכם עוגן שניתן להשתמש בו למימון צרכים פיננסיים שונים. חלק גדול מבתי ההשקעות והחברות המנהלים את קופת הגמל ישמחו לתת לכם הלוואה אטרקטיבית (עד לפני הקורונה, הלוואות אלה עמדו על אזור הפריים פחות 0.5 אחוזים) עם החזרים המתפרסים עד כ-7 שנים. כל חברה רשאית לקבוע מינימום ומקסימום להלוואה, וזאת עד הלוואת 80% מהיקף הכספים הנזילים. משיכת הכסף מקופת הגמל תוגבל בסכומיה עד להחזר כל ההלוואה.

השוואת אפיקי חיסכון פנסיוניים

מה עדיף, קופת גמל להשקעה או חיסכון פנסיוני לקצבה? אין כאן תחרות. החוק מחייב להפריש כספים לפנסיה, ושכירים גם זוכים להטבה בדמות הפקדות מעסיק. השאלה היא מה לעשות בכסף שתרצו לחסוך מעבר לחובת ההפקדה לפנסיה וכאן יש משמעות למטרת החיסכון ולטווח הזמן הרצוי והנזילות הרצויה לעומת הטבות המס שניתן לקבל באפיקים אחרים.

מה עדיף, קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות? קרן השתלמות מהווה אפיק חיסכון פופולארי לטווח הבינוני בשל הטבות המס היחודיות שלה, עד לתקרת ההפקדה הקבועה בחוק, ולכן עדיפה להשקעות עד סכום זה. לקופת גמל להשקעה יש יתרון כלשהו בנזילות לעומת קרן השתלמות, שנזילה רק לאחר 6 שנות חיסכון.

מה עדיף, קופת גמל להשקעה או קופת גמל רגילה?
כאן המקום לעמוד על הדמיון והשוני בין השתיים.

מאפיין קופת גמל להשקעה קופת גמל
סכום הפקדה כ- 70,000 ש"ח לשנה לת.ז אין הגבלה. הטבות מס הן עד הסכום שנקבע לשכיר או עצמאי
מי רשאי להפקיד החוסך החוסך ובקופת גמל לשכירים גם המעסיק
משיכת סכום הוני ללא הגבלה. ניתן למשוך בכל זמן חלק מהסכום או כולו היכולת למשוך סכום הוני מוגבלת מעל גיל 60 ואם יש קצבה העומדת בסכום המינימום
הטבת מס הכנסה בהפקדה לא כן
הטבת מס רווח הון לא כן
משיכה כקצבה פטורה כן, כשיושלמו התקנות. יהיה פטור ממס רווח הון וממס הכנסה לקצבה לחוסך מעל גיל 60 כן, בכפוף לחוקי מס הכנסה
מעבר בין מסלולים ובין חברות ללא אירוע מס כן כן
קבלת הלוואה כן כן
משיכת הכסף על ידי המוטבים במקרה של פטירת החוסך כן, בכפוף למס רווח הון ומס הכנסה כן, בפטור ממס

מה עדיף, קופת גמל להשקעה או פוליסת חיסכון? מדובר במוצרים דומים, עם הבדל משמעותי בדמי הניהול, לטובת קופת גמל להשקעה, וכן העובדה שהעברת קופת גמל לחברה אחרת אינה מחייבת בתשלום מס רווח הון. גם משיכה כקצבה לאחר גיל פרישה תהיה פטורה ממס.

היתרונות של פוליסת חיסכון הם שאין הגבלה על סכום ההשקעה השנתי ויש הטבת מס רווח הון לחוסכים מעל גיל 70 בדמות ניכוי מס בסך 13,320 ש"ח ליחיד או 16,320 ש"ח לזוג (הסכום המדויק מתעדכן מידי שנה).

מה לגבי פיקדונות ותוכניות חיסכון? מדובר באפיק חיסכון בטוח, עם פוטנציאל רווחיות חלש.

השוואת קופות גמל להשקעה

מהם מסלולי ההשקעה המועדפים?

זוהי שאלת מיליון הדולר ועליה תידרשו לענות בעצמכם וזאת בהתאם למצב השוק והתיאבון שלכם לסיכון. יותר סיכונים יכולים להביא את התיק לתנודתיות גבוהה יותר, עם פוטנציאל רווח גבוה. תיק רגוע ושמרני, יספק לכם שקט נפשי וודאות יחסית, תוך התפשרות על מקסימום הרווח שניתן להפיק. הבחירה בסיכון לעומת שמרנות נובעת מהגישה שלכם למצבי לחץ ולחשש מסיכון וכן מאורך התקופה בה אתם מעוניינים לחסוך. לטווח הארוך עדיף לבחור במסלול מנייתי למרות הסיכון, וככל שמתקרב היעד למשיכה, להפחית בסיכון.

כמו במכשירי חיסכון אחרים כמו קרן פנסיה, קרן השתלמות, פוליסת חיסכון, תיק מנוהל וקופות גמל אחרות לפני שאתם בוחרים במסלול השקעה רצוי לשבת עם יועץ השקעות על כוס קפה ולספר לו על התוכניות שלכם לעתיד.

מי שמתכוון לחסוך לטווח הארוך, מתכנן שהכספים בקופת הגמל להשקעה יהיו עבור הילדים או כאפיק חיסכון נוסף לפנסיה ובנוסף מכיר את עצמו ויודע שהוא יכול לעמוד בתנודתיות בשוק ההון בהחלט יכול ללכת על קופת גמל להשקעה באפיקים מנייתיים.

לחילופין, מי ששם כסף בצד לעוד 3 שנים עבור רכישת דירה, טיול לבר מצווה שהולך ומתקרב ויודע כי תנודתיות בשוק ההון זה לא בשבילו עדיף שיבחר בקופת גמל להשקעה במסלול כללי או מסלול עם חשיפה מנייתית נמוכה.

כלל אצבע נוסף הוא שככל שמתבגרים ומתקרבים לגיל פרישה או למועד בו תרצו למשוך את הכסף, רצוי להעביר אותו למסלול בסיכון נמוך.

יועץ ההשקעות בהחלט יוכל לעזור לכם בנושא לאחר שיחה ומילוי שאלון ״בירור צרכי לקוח״.

משווים ובוחרים קופת גמל מנצחת

הקרנות וקופות הגמל המצליחות מנצלות כל הזדמנות לפרסם את ההצלחה שלהן, אך כדאי לדעת שמדובר בנתון בעייתי שכדאי להתייחס אליו בקורטוב של חשדנות. הצלחה כבירה בשנה מסוימת אינה מהווה אינדיקציה לעתיד לבוא, זאת בשל האופי הכאוטי של שוקי ההון. אז מה כדאי לבדוק?

תשואות – הצלחה עקבית לאורך שנים (לפחות 5) מהווה סימן חיובי, על התנהלות נבונה של מנהלי הקרן מול שווקים משתנים. מכיוון שקופות גמל להשקעה הן בנות 3 שנים בלבד, אין מידע מספק על ביצועים, אבל ניתן להשוות לקופות גמל אחרות במסלול דומה של אותו בית השקעות, כי הן מנוהלות על ידי אותם מנהלי השקעות.

דמי ניהול – עלויות ניהול כוללות דמי ניהול תקופתיים וכן עמלות ביצוע. על פי חוק, העמלות המקסימליות אותן יכולים לגבות מכם בתי ההשקעות עומדות על 4 אחוזים מכל הפקדה וכן 1.05 אחוזים בכל שנה מההון הצבור. חשוב להבין שעמלות זה נושא רגיש והשוואת מחירים בין בתי השקעות יכולה להשיג לכם חיסכון משמעותי לאורך זמן. הצצה מהירה על טבלאות התעריפים, תשיג לכם בקלות גם הצעות באזור ה 0.7 אחוזים, עבור כספים צבורים ופטור מלא מדמי הפקדה.

גודל קופת הגמל ובית ההשקעות – עקרונית קרנות גדולות נחשבות ליציבות יותר ולכן יותר בטוחות. עם זאת, הסיכון שקופת גמל תקרוס ותפשוט את הרגל הוא נמוך למדי וזאת בשל רגולציה אפקטיבית.

מדד שארפ – הדרך הקלה והבטוחה לאמוד את איכות הקרן מבחינת רמת סיכון, וביצועים, היא פשוט לבחון את הציון שקיבלה במדד זה. ככל שהציון גבוה יותר כך, הרווח ביחס לסיכון גבוה יותר.

בקישור הבא תוכלו למצוא מדריך מפורט להשוואת קופות גמל וקרנות השתלמות המאפשר להשוות בצורה ויזואלית תשואות ומדדי סיכון שונים.

סיכום

קופת גמל להשקעה מהווה אמצעי חיסכון נזיל עם אפשרות לחיסכון פנסיוני אטרקטיבי ומתאימה לכל מי שמעוניין לשמור לעצמו את הזכות למשוך כספים בכל עת, או שמעוניין להגדיל את החיסכון לזמן פרישה. קהל יעד נוסף לקופת גמל להשקעה הם אלה שמעוניינים בשקיפות המידע על תשואות והשקעות ובגמישות והקלות של מעבר בין מסלולי השקעה. נבחר בקופת גמל להשקעה כאשר מיצינו אפיקי השקעה נוספים, להם יש יתרונות מיסוי ותמיכה מצד המעסיק. ניתן להשוות קופות גמל להשקעה כאן.


קבל הצעה לגמל להשקעה

קבל הצעה ממשווק פנסיוני בתנאים אופטימליים
סמן עד 4 אפשרויות


קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים לקבלת הצעות ודיוור

למד על קופת גמל וקרן השתלמות