הר הביטוח – עושים סדר בביטוחים

כמה זמן אתם אומרים לעצמכם "הגיע הזמן לעשות סדר בכל הבלגן הזה של הביטוחים", אך הזמן הזה מסרב להגיע? אתר "הר הביטוח" הממשלתי בחסות משרד האוצר הופך את המשימה לפשוטה ומהירה. הזינו מספר פרטים מזהים והר הביטוח יפעיל איתור ביטוחים על שמכם ויתן לכם רשימה מסודרת של פוליסות ביטוח.


הר הביטוח - עושים סדר בביטוחים

מעודכן ל- 07/2020

הר הביטוח – הדרך הקלה לעשות סדר בביטוחים שלכם

הר הביטוח הוא פרוייקט ממשלתי נוסף בשרשרת הפסגות שמשרד האוצר ורשות שוק ההון ביטוח וחיסכון הכינו לשירות הציבור. באתר "הר הביטוח" תוכלו למצוא את כל פוליסות הביטוח שרכשתם בתחומי ביטוח מסויימים וכן פוליסות ביטוח על שם אדם שנפטר . מטרת משרד האוצר היא להקל על הציבור הרחב, כך שכל אחד ידע בצורה מדוייקת כמה כסף הוא מוציא על ביטוחים מידי חודש והאם יש חשש שרכש ביטוחים כפולים או מיותרים. בכך הוא דומה להר הכסף בו תוכלו לאתר חשבונות בנק, חסכונות פנסיוניים ופוליסות ביטוח חיים הרשומים על שמכם, שמזמן שכחתם את קיומם והפכו לבלתי פעילים ולהר הכסף 2 בו תוכלו לאתר את אותם הנתונים עבור אדם שנפטר. על הר הכסף תוכלו לקרוא במאמר "הטיפוס על הר הכסף 2- איתור כספים אבודים".

אתר האינטרנט של משרד האוצר - "הר הביטוח" - הוא מנוע איתור ביטוחים, הניתן בחינם, לפי מספר תעודת זהות.

אתם תזינו פרטים מזהים, והר הביטוח יתן לכם רשימה של כל הפוליסות הרשומות על שמכם, כולל כאלה שנשכחו מזמן מליבכם, אך לא מהוראות הקבע שלכם.

תוכלו לבדוק בקלות האם אתם סובלים מהמחלה הנפוצה הקרויה "כפל ביטוח" ותסמיניה הם תשלום כפול ומשולש עבור אותו הכיסוי בדיוק בכמה פוליסות וחברות ביטוח שונות.

הר הביטוח הוא אתר אינטרנט ממשלתי

משרד האוצר הודיע על השקת הר הביטוח כמה חודשים לפני ההשקה בפועל, ובכך נתן לכמה יזמים זריזים רעיון טוב – להשתמש בשם "הר הביטוח" כדי לקדם את עצמם. התוצאה היא ש"הר הביטוח" אינו לבד - יש אתרים מתחזים ומתחרים הנושאים את אותו השם. חלקם ירצו להפיק עבורכם דוח מ"הר הביטוח" תמורת תשלום – למרות שמדובר בשירות חינמי לחלוטין ואתם יכולים להפיק בעצמכם את הדוח בלי לשלם. אחרים ירצו את המידע הביטוחי שלכם, כדי לנסות ולמכור לכם ביטוחים נוספים או להחליף את הביטוחים שכבר יש לכם.

איך תדעו שנכנסתם להר הביטוח האמיתי, שהוא אתר מטעם משרד האוצר, ולא לאתר של אחד המתחרים או של אחת מסוכנויות הביטוח הרבות המנסות ללקט לקוחות על ידי הצעה לבדיקת הר הביטוח?

שימו לב לשם המדוייק של האתר אליו אתם נכנסים, וודאו כי כותרתו מציינת שהוא אתר של "רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון", וכי יש בו הפניות לשאר מחשבוני משרד האוצר, כמו הר הכסף, מחשבון רכב חובה, מחשבון ביטוח דירה ומחשבונים נוספים.

הקישור אל הר הביטוח של משרד האוצר הוא הקישור הבא בלבד:

https://harb.cma.gov.il/

זהו קישור מאובטח (https:) המסתיים בסיומת .gov.il המעידה כי זה אתר ממשלתי.

כך נראה דף הבית של הר הביטוח במשרד האוצר:

הר הביטוח

איתור ביטוחים – סוגי ביטוח המוצגים בהר הביטוח

"הר הביטוח" אינו מאתר כל סוג ביטוח. הוא מאפשר איתור ביטוחים הנמכרים על ידי חברות הביטוח ולא מוצרים בעלי אלמנט ביטוחי כמו קרן פנסיה, או ביטוחים משלימים שמוכרות קופות החולים

תחת ביטוח כללי תמצאו:

 • ביטוח רכב – ביטוח חובה (גם מידע מ"הפול"), ביטוח צד ג וביטוח מקיף לרכב.
 • ביטוח מבנה – ביטוח מבנה ותחולה, רק ביטוח מבנה, רק ביטוח תכולה, ביטוח דירה או ביטוח לעסק.

תחת ביטוח בריאות תמצאו:

 • ביטוח בריאות – כולל ביטוח בריאות פרטי וביטוח בריאות קבוצתי. סוגי ביטוח בריאות שיוצגו: ניתוחים בארץ, ניתוחים משלימי שב"ן, ניתוחים בחו"ל, השתלות, תרופות, מחלות קשות, תאונות אישיות, ייעוץ ובדיקות, שיניים, עובדים זרים ושוהים בחו"ל. לא מוצגים ביטוחי תאונות אישיות שאורכם שנה או פחות.
 • ביטוח סיעודי – כולל ביטוח סיעודי קבוצתי דרך קופת חולים וביטוח סיעודי פרטי. לעתים ביטוח סיעודי קבוצתי יוצג בצורה חלקית.
 • ביטוח אבדן כושר עבודה.

תחת ביטוח חיים תמצאו:

פוליסות ביטוח חיים ללא חיסכון, כולל ביטוח חיים למשכנתא. פוליסות חיסכון.
לא מוצגים ביטוחי חיים במסגרת קרן פנסיה או ביטוח מנהלים.

רשימה של כל ביטוחי חיים כולל במסגרת חיסכון פנסיוני ניתן להפיק מהמסלקה הפנסיונית בתשלום של כ- 20 ש"ח.

מילאתם את כל פרטי הזיהוי כראוי? האתר יציג בפניכם דף המראה את תחומי הביטוח הקיימים בו וכמה פוליסות יש לכם בכל תחום.

בדוגמא למטה אפשר לראות אדם עם מעט מאד ביטוחים – רק שני ביטוחי בריאות. אין לו ביטוח רכב או מבנה וגם לא ביטוח חיים.

 אינדקס הר הביטוח

איך מאתרים ביטוחים בהר הביטוח?

בעמוד הראשי אתם צריכים להזין פרטי זיהוי:

 • מספר ת.ז
 • תאריך ההנפקה הרשום בתעודת הזהות. בתעודות זהות ישנות חפשו "ניתנה ב-" ואחריו התאריך. בתעודות זהות חדשות חפשו "תאריך הנפקה". אם הוצאתם תעודת זהות חדשה או עדכנתם את פרטיכם, הנתונים החדשים יעודכנו במערכת בחודש שלאחר מכן. עד להעברת העדכון במערכת, רשמו את תאריך ההנפקה של תעודת הזהות הישנה.
 • לקטינים חסרי תעודת זהות – צריך לבחור באפשרות "נתון חסר" עבור היום, החודש והשנה.
 • האם הונפק לכם דרכון ב- 3 השנים האחרונות. אין לכם דרכון ישראלי – יופי. ענו בפשטות "לא". יש לכם דרכון- אין ברירה, חפשו אותו כדי לבדוק מהו "תאריך הוצאה" (date of issue) המופיע בדרכון ומעיד על היום בו קיבלתם דרכון חדש. בהתאם לתאריך ההוצאה, בחרו כן/לא. אל תבדקו את תאריך הארכת הדרכון שלכם, או תאריך עדכון נתונים כי הם אינם רלוונטים.
 • האם יצאתם מישראל ב-3 השנים האחרונות. זו נראית שאלה פשוטה, אבל השאלה המדוייקת היא "האם יצאתם עם דרכון ישראלי מישראל ב- 3 השנים האחרונות". בנוסף, יציאה מישראל אינה רק טיסה לחוץ לארץ, אלא כוללת גם מעברי גבול למצרים וירדן וטיולי שייט היוצאים מנמל ימי.

אם אתם מבררים מידע על קרוב שנפטר, יש צורך להזין בנוסף לכל הפרטים האלה גם פרטים על הנפטר:

 • ת.ז של הנפטר
 • תאריך פטירה לועזי של הנפטר כפי שרשום בתעודת הפטירה. חפשו את השדה "תאריך פטירה גרגוריאני".
תעודת פטירה

מה תקבלו מאתר "הר הביטוח"?

תקבלו רשימה, לקריאה בלבד, של פוליסות הביטוח הרשומות על תעודת הזהות שהזנתם. כל שורה ברשימה כוללת:

 • באיזה ביטוח מדובר – בריאות, מבנה, רכב וכן הלאה.
 • האם מדובר בביטוח אישי או קבוצתי.
 • אם הביטוח כולל גם כתבי שירות והרחבות, אפשר לראות אותם, אבל צריך לדעת איך, ראו הסבר ותמונה בהמשך.
 • תקופת הביטוח: בעולם מושלם הייתם רואים תאריך התחלה ותאריך סיום לכל ביטוח, ואכן ברובם הוא קיים. במיעוט המקרים תראו מסר לא ברור כמו "לא דווח", "מתחדש" (המעיד שמדובר בביטוח המתחדש אוטומטית כל תקופה, כמו ביטוח בריאות) או "לכל החיים".
 • פרמיה: כמה אתם משלמים. מוצג סכום ופירוט האם זה סכום חודשי, חד פעמי או אחר. לעתים יוצג הסכום 0 ש"ח, שאינו תמיד נכון. למשל, ביטוח סיעודי דרך קופת חולים מציג תשלום של 0 ש"ח, למרות שאתם משלמים עליו מידי חודש. אם ראיתם 0 ש"ח – בדקו באתר המבטחת כמה אתם באמת משלמים.
 • מספר פוליסה. כך תוכלו לאתר אותה בקלות בחברת הביטוח.
 • שם חברת הביטוח בה רכשתם את הפוליסה.
 • קישור לכניסה לאיזור האישי בחברת הביטוח שבה רכשתם כל פוליסת ביטוח.
 • החל מה -1.8.2020 יוצגו נתונים נוספים בשורות העוסקות בביטוח בריאות וביטוח סיעודי הנמכרות על ידי חברות הביטוח:
  • כל שורה המציגה נתוני ביטוח בריאות תכיל גם עותק של פוליסת ביטוח בריאות הרלוונטי לאותה שורה. יוצג עותק לא חתום של פוליסת הביטוח , ולא הפוליסה עליה המבוטח חתם והכוללת את פרטיו ואת ההרחבות וההתאמות שהוסיף. כדי לראות את המידע המלא יש להכנס לאיזור האישי בחברת הביטוח בה אתם מבוטחים. המטרה של תוספת זו, היא שהמבוטח יבין את סוג הכיסויים שרכש ויחליט האם יש טעם להכנס לאיזור האישי ולהציג את מלוא פרטי הפוליסה על כל ההתאמות שערך.
  • שורת ביטוח בריאות תציג מידע מפורט על הכיסויים והאם מדובר בפוליסת ביטוח בריאות שנרכשה לאחר רפורמת 2016 ומתחדשת כל שנתיים או שנרכשה לפני.
  • שורת ביטוח סיעודי תציג מידע על: תקופת ההמתנה עד לתחילת הפוליסה, סכום הפיצוי החודשי ולכמה חודשים ניתן הפיצוי. יוצג גם גובה ערכי הסילוק ( סכום שנצבר למבוטח במהלך הביטוח ונשמר לו גם אם הביטוח בוטל).

הרשימה אינה כוללת את הפוליסות עצמן. את הפוליסות וכל התנאים והכיסויים תצטרכו להשיג בעצמכם מול חברת הביטוח, או דרך סוכן הביטוח.

תמצאו בדף קישורים נוספים: למדד השירות של חברות הביטוח, למחשבוני ביטוח של משרד האוצר, שאלות ותשובות וכן "צור קשר". בעתיד מתכננים הוספת איזור לניהול תביעות.

כל פעולה שתרצו לבצע, כמו שינוי או ביטול פוליסת ביטוח, תבצעו מול סוכן הביטוח שלכם או חברות הביטוח, ולא מתוך "הר הביטוח". חישבו על "הר הביטוח" כעל מישהו שאסף וסידר את כל הניירת עבורכם, ועכשיו תפקידכם הוא לעבור על הרשימה, שורה אחרי שורה, ולבדוק כל שורה וכל פוליסה מול חברת הביטוח שאצלה הונפקה, או דרך סוכן הביטוח שלכם.

בעזרת הרשימה תוכלו להחליט בקלות האם להוסיף ביטוח שאין לכם, לבטל ביטוח כפול, או לעדכן כיסויים בביטוח קיים, וכן לראות האם תוקף ביטוח קיים עומד להסתיים בקרוב.

הפקת טופס העדר תביעות מהר הביטוח

העבר הביטוחי חשוב מאד בביטוח רכב, שכן לפיו נקבעת "הנחת העדר תביעות" בביטוח מקיף וביטוח צד ג'. החל מפברואר 2020 ניתן להפיק מהר הביטוח אישור העדר תביעות, בלי לנדוד בין המענים הקוליים של חברות הביטוח השונות בהן הייתם מבוטחים, חיפוש בפינות הנידחות של האיזור האישי או תזכורות אינסופיות לסוכן הביטוח.

איך לעשות בדיקת עבר ביטוחי בהר הביטוח?

לאחר שהשלמתם את תהליך הזיהוי והכניסה לאתר הר הביטוח, יפתח המסך הראשי ובו ההודעה הבאה:

כניסה לדף הפקת טופס העדר תביעות

לחיצה על כל אחד מכפתורי "עבר ביטוחי לרכב" שסימנו באדום תפנה אתכם להפקת טופס העדר תביעות.

בחלון שיפתח אתם מזינים את מספר הרכב שלכם (אפשר יותר מאחד) או מוחקים רכב ישן שכבר אינו ברשותכם ובוחרים בכפתור הפקת דוח.

נפתח מסך דוח עבר ביטוחי לרכב המציג את תעודת הזהות שלכם ומספר הרכב שבחרתם (בתמונה המצורפת הם מושחרים), עם רשימת ביטוחי רכב מקיף וצד שלישי שאותרו עבורם, עד 3 שנים אחורה.

אפשר לשמור את דוח עבר ביטוחי כמסמך pdf או לשלוח אותו במייל.

דף עבר ביטוחי לרכב לפי תעודת זהות

מומלץ לשמור עותק של של טופס העדר התביעות המודפס לעצמכם, על ידי לחיצה על כפתור ההורדה שסימנו באדום. הדוח המודפס נראה כך:

טופס העדר תביעות מודפס

רגע, מה קורה אם אני לא בעל הפוליסה או שהרכב לא רשום על שמי?

את אישור העדר תביעות קל להפיק אם הפוליסה והרכב רשומים על שמכם. אבל אם אתם רשומים בפוליסת הביטוח כנהג נוסף או שהרכב אינו על שמכם, המידע לא יוצג ותצטרכו להשיגו דרך חברות הביטוח בהן הייתם מבוטחים.

סוכני ביטוח חייבים לבדוק בהר הביטוח

כיום רשות שוק ההון מחייבת את סוכני הביטוח וחברות הביטוח להוציא את רשימת הפוליסות שלכם מהר הביטוח, לפני שיוכלו למכור לכם ביטוחים חדשים. המטרה היא למנוע מצבי כפל ביטוח, שנגרמו כאשר לקוחות פונים אל סוכן ביטוח חדש והוא ממהר למכור להם ביטוחים, גם כאלה שכבר יש להם, רק כדי לקבל עמלת מכירה.

אם תרצו לרכוש ביטוח באחד התחומים הכלולים בהר הביטוח, למעט ביטוח נסיעות או ביטוח תאונות אישיות לתקופה קצרה (עד שנה) וחידוש ביטוח דירה שאותו צריך לבדוק רק אחת ל-3 שנים, חובה על סוכן הביטוח או נציג חברת הביטוח (נקרא להם "המבטח" מכאן והלאה) אליהם פניתם להפיק עבורכם את רשימת הביטוחים שלכם מתוך הר הביטוח ולוודא שלא יווצר כפל ביטוחים.

המבטח חייב לקבל מכם הרשאה לפנות להר הביטוח, באמצעות טופס מיוחד שתחתמו עליו ונקרא "הרשאה פרטנית", המאפשרת לו לאתר את הפוליסות שלכם בהר הביטוח במשך 5 הימים הבאים ולא יותר מכך. תנאי ההרשאה הפרטנית קובעים גם שמבטח לא ישמור אצלו את פרטי הזיהוי שלכם הנדרשים לכניסה להר הביטוח, כדי למנוע כניסה עתידית להר הביטוח ללא הסכמתכם. אתם לא חייבים לתת את ההרשאה הזו, ואם אתם מתנגדים תוכלו לומר זאת למבטח. הוא יתעד את הסירוב שלכם ותוכלו להמשיך בתהליך רכישת הביטוח ללא הפקת רשימת פוליסות מהר הביטוח. אם אתם מתנגדים להפקת רשימה, חשבו מה הסיבה להתנגדות שלכם. הר הביטוח נועד לעזור לכם ומומלץ להעזר בו. אם אתם חוששים לתת לסוכן הביטוח או חברת הביטוח את פרטי הזיהוי שלכם, אתם יכולים להכנס להר הביטוח בעצמכם ולהגיע עם רשימת הביטוחים אל המבטח.

פעולות ומידע בהר הביטוח

לאחר שהזנתם את כל הפרטים המזהים, הר הביטוח מוסיף ושואל האם תרצו לראות את כל הביטוחים שיש לכם או רק ביטוחים מתחום מסויים: כללי, בריאות או חיים. אם נכנסתם לאתר כדי לבדוק ביטוח מסויים, אתם יכולים לבחור להציג רק את תחום הביטוח הזה. אם רציתם מבט כולל, תוכלו להציג את כל הביטוחים.

בכל מקרה, תוכלו לעבור בין הדפים השונים, כדי להציג את כל הביטוחים. תוכלו גם לשמור וגם להדפיס את כל המידע, כדי לעיין בו שוב מתי שתרצו, בלי שתצטרכו לחזור ולהזין את כל הפרטים המזהים.

כדי לעבור בין דפי הביטוחים, פשוט לחצו על סוג הביטוח שמעניין אתכם או על כפתור "כל הביטוחים". כולם מופיעים בראש כל עמוד.

כשתכנסו לדף כל הביטוחים, הוא נראה כך:

דף רשימת ביטוחים - חלק עליון

בואו נסתכל על ראש הדף:

בדוגמא הזו אפשר לראות מבוטח שיש לו רק שני ביטוחי בריאות (המספר 2 מסמל שיש שני ביטוחי בריאות), ואין לו ביטוחים כלליים או ביטוחי חיים (שניהם מסומנים בספרה 0). לחיצה על כל אחד מהם תעביר אתכם אל הדף המתאים.

בצד שמאל למעלה נמצאים כפתורי פעולה נוספים:

 • מעבר לדף כל הביטוחים
 • שליחת הרשימה במייל
 • שמירת הרשימה על המחשב שלכם
 • הדפסת הרשימה
 • יציאה מהשירות

נעבור לרשימת הביטוחים:

כדי להציג תחום ביטוח מסויים, לחצו על סימן ה + שלידו והוא יפתח. החיצים השחורים שהוספנו מראים את הדרך להציג מידע נוסף על הרחבות וכתבי שירות:

תוכלו ללחוץ על החץ הכתום המוצג מימין לסוג הביטוח, או ללחוץ על הקישור הבלתי נראה כמעט הנקרא "פתח שירותים נלווים" ונמצא מתחת לכותרת "סוג הביטוח. יכול להיות שחלק מההרחבות שרכשתם לא יוצגו בהר הביטוח.

דף רשימת ביטוחים - איזור הרשימה

סימני השאלה ליד כל מושג מאפשרים לכם לעמוד עליהם עם העכבר ולקבל הסבר על המושג.

קישור "למדד השירות" מעביר אתכם לדף האינטרנט של מדד השירות האחרון שפורסם על ידי אגף שוק ההון ביטוח וחיסכון.

קישור "לאיזור האישי" מעביר אתכם לדף הכניסה לאיזור האישי בחברת הביטוח לה שייכת הפוליסה. שם תצטרכו להזין פרטי זיהוי הנדרשים על ידי חברת הביטוח כדי שתוכלו לראות את הנתונים האישיים שלכם.

כפתור "להשוואת מחירים" מעביר אתכם למחשבון ביטוח שיצר משרד האוצר עבור תחום ביטוח זה.

ויש גם סרטון המדגים את כל התהליך:

מה תוכלו לעשות עם רשימת פוליסות הביטוח שלכם

 • תוכלו לבדוק כמה אתם משלמים עבור כל ביטוח, איזה פוליסות יש לכם במסגרת קבוצתית או מקום עבודה והאם הן חופפות לפוליסות שרכשתם באופן פרטי, מצב הנקרא כפל ביטוח.
 • האם לכם ולבני זוגכם יש פוליסות חופפות, ואולי ניתן לבטל חלק מהן ולעדכן את האחרות על שם כל בני המשפחה.
 • האם המידע בכל הפוליסות נכון ומעודכן, והאם תרצו לצרף לביטוח את ילדיכם שנולדו במהלך השנים. אם נפרדתם מבני זוג או התחתנתם בשנית חשוב לעדכן את רשימת המוטבים בביטוח חיים.
 • מתי מסתיים התוקף של כל פוליסת ביטוח. תוכלו להערך מראש ולערוך סקר שוק מקיף לפני חידוש או הארכת פוליסת ביטוח שהסתיימה.
 • אם יש ברשותכם ביטוח חיים בתוקף, אתם זכאים לקבל עליו הטבת מס לפי סע' 45א לפקודת מס הכנסה. תוכלו לקבל זיכוי מס בהיקף של 25% מהתשלום לביטוח חיים או ביטוח מנהלים, עד לתקרה הקבועה בחוק. תוכלו להעביר את פרטי פוליסות ביטוחי החיים שלכם לרואה החשבון שלכם לקבלת הטבת המס.

כדי להבין את הכיסויים בפוליסות הביטוח השונות, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע כמו סוכן ביטוח אמין שאתם סומכים עליו.

מה השימוש במידע ביטוחי של נפטר?

 • חשוב לדעת האם קיימות פוליסות ביטוח שצריך לבטל, או להעביר על שם מישהו אחר, כאשר הדבר אפשרי.
 • אם היה לנפטר ביטוח חיים, בדקו מי המוטבים שלו והאם ניתן לפדות אותו.

התראה על אפשרות של כפל ביטוח

המשולש האדום המוצג גם ברשימה הסגורה וגם ברשימה המפורטת מעיד שיש סיכוי שאתם רכשתם ביטוחים כפולים. לחיצה עליו תפתח את ההודעה:

התראה על חשש לאפשרות של כפל ביטוח

חשוב להבין, ההתראה אינה אומרת "יש לכם כפל ביטוח", היא רק מבקשת מכם לשים לב ולבדוק האם זה המצב. דוגמאות למקרים בהם תקבלו את ההתראה למרות שאין כפל ביטוח:

 • כאשר יש לכם ביטוח סיעודי של קופת חולים ורכשתם גם ביטוח סיעודי פרטי שירחיב או יאריך אותו.בעתיד הקרוב כאשר יוצגו פרטים נוספים על הביטוחים הסיעודיים, יהיה קל לראות במבט אחד האם הביטוחים זהים, או משלימים אחד את השני.
 • רכשתם כמה סוגים שונים של ביטוחי בריאות .

בהר הביטוח אין את הפרטים המלאים על הפוליסה ולכן הוא מתריע בכל מקרה בו שיש לכם יותר מביטוח אחד מאותו הסוג. כדי להבין מהו כפל ביטוח, קראו בסעיף "מה זה כפל ביטוח"?

מה זה כפל ביטוח?

כפל ביטוח הוא מצב בו רכשתם פוליסות ביטוח שונות המבטחות בדיוק את אותו המצב, אך אינכם יכולים להפעיל את שתיהן בו זמנית. הכוונה לפוליסות ביטוח שנותנות החזר הוצאות (שיפוי), כמו ביטוחי בריאות שונים שמכסים הוצאות של טיפולים רפואיים או תרופות. לא ניתן לקבל יותר מהעלות של הטיפול ולכן מפעילים רק ביטוח אחד (או כמה ביטוחים שכל אחד מחזיר חלק מהסכום עד לעלות הטיפול).

כפל ביטוח יכול לקרות גם ברכישת פוליסות ביטוח מסוג פיצוי שנותנות לכם סכום כסף קבוע מראש כשהביטוח מופעל. לדוגמא: ביטוח תאונות אישיות. מי שיש לו יותר מפוליסה אחת יוכל לגבות כסף מכל הפוליסות הפעילות במקרה של תאונה, אך האם סכום הפיצוי כדאי יחסית לפרמיות הכפולות ששולמו כל השנים?

כפל ביטוח קורה בסוגי ביטוח הנמשכים לאורך שנים רבות, וקשה לזכור האם רכשתם כבר ביטוח מסוג זה, כמו ביטוחי בריאות וביטוחי חיים.

מצב נוסף של כפל ביטוח יכול לקרות כאשר רכשתם ביטוח משכנתא – ביטוח חיים למשכנתא או ביטוח דירה למשכנתא כאשר כבר יש לכם ביטוח מסוג זה. לא תמיד מדובר בכפילות, כיוון שהמוטב העיקרי בביטוח משכנתא הוא הבנק. אך אם הרחבתם את ביטוח המשכנתא מעבר לחובה כלפי הבנק, כאשר כבר יש לכם ביטוח פרטי באותו התחום בדיוק, בדקו האם אחד מהם אינו מיותר.

בביטוחים קצרי מועד כמו ביטוח רכב או ביטוח נסיעות, כפל ביטוח אינו נפוץ.

איך עורכים בדיקת כפל ביטוחים

 • הצעד הראשון בבדיקת כפל ביטוחים הוא איסוף ומחקר: עברו על כל הפוליסות שאותרו וחלקו אותן לפי תחומי ביטוח.
  אם בתחום מסויים יש יותר מפוליסה אחת, חשוב לקרוא לעומק את כל הפוליסות ולראות מה הכיסויים שלהן. אפשר גם להתייעץ עם מומחה – סוכן ביטוח או יועץ פנסיוני.
  אם נתקלתם במצב כזה ברשימת הביטוחים שלכם, בדקו את הכיסוי שכל פוליסה מציעה, והתנאים לקבלת כל כיסוי, תקופת הביטוח ותנאי חידוש הביטוח (לעיתים מצבכם הבריאותי לא יאפשר קבלת תנאים טובים יותר מהקיימים), מה סכום הפרמיות בכל ביטוח כזה, וקחו בחשבון גם את רמת השירות שתקבלו מכל חברת ביטוח. את מדד השירות של חברות הביטוח ניתן למצוא באתר משרד האוצר. תוכלו לקרוא עליו גם במאמרים "מי מובילות את מדד השירות בביטוח בריאות?", " מדד השירות בביטוח רכב ", "נקודות חשובות במדד השירות עבור ביטוח חיים וביטוח משכנתא".
 • אם תגיעו למסקנה שאכן יש כפל ביטוח ואינכם זקוקים לכל הביטוחים, בטלו את הביטוח שפחות מתאים לכם. כאמור, עלות הביטוח היא רק אחד מהנתונים שרצוי לבדוק. יש פוליסות ביטוח והרחבות לביטוח שכבר אינן נמכרות כיום, בעיקר בביטוח בריאות וביטוח חיים, אם אתם מעוניינים לבטל ביטוח כזה, ודאו שאינכם מוותרים על ביטוח יעיל שלא תוכלו לרכוש שוב בעתיד.
 • יש מקרים בהם קשה לזהות האם מדובר בכפל ביטוח או בכיסויים שונים. דוגמאות למצבים מורכבים בביטוח בריאות:
  רובנו מבוטחים בביטוח משלים בקופת חולים, חלקנו רוכשים גם ביטוח בריאות פרטי של חברת ביטוח. חלקנו מקבלים גם כהטבה ממקום העבודה את היכולת להצטרף לביטוח בריאות קבוצתי. במקרה הזה קיימת חפיפה, חלקית לפחות, בין הביטוחים השונים. אך לפני שמבטלים ביטוח כלשהו חשוב לבדוק את תנאי הפוליסות
  יש כמה שיקולים מתנגשים, שיכולים לשכנע אתכם לשמור כמה ביטוחי בריאות שיש ביניהם חפיפה חלקית:
  • א. אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי טוב ומקיף, שנרכש לפני הרפורמה בביטוחי בריאות, בהחלט יכול להיות שכדאי לכם להשאיר אותו.
  • ב. ביטוח בריאות קבוצתי מוגבל במשך שלו מצד אחד, ולכן לא כדאי להסתמך עליו בלבד, אך מצד שני, חברות הביטוח נוטות לתת שירות טוב יותר למבוטח שמאחוריו עומדת חברה גדולה. ולכן הצטרפות אליו יכולה להיות רעיון טוב.
  • ג. ביטוח משלים של קופת חולים אינו דורש חיתום רפואי או הצהרת בריאות ולכן כדאי מאד להצטרף אליו.
  במקרים האלה, אין תשובה אחת נכונה. לפעמים הביטוחים השונים מעניקים כיסויים שונים, שכולם חשובים לכם. לפעמים זהו כפל ביטוח מיותר. יש לבדוק כל מקרה לגופו.
 • דוגמאות לבדיקת כפל ביטוחים בביטוח חיים ואובדן כושר עבודה:
  ביטוח חיים, ביטוח מנהלים, קרן פנסיה, ביטוח תאונות אישיות.
  לכולם יש היבט של ביטוח חיים ולחלקם גם היבט של אבדן כושר עבודה. האם יש לכם כמה מהם? גם כאן חשוב לבדוק כל פוליסה, להבין מדוע רכשתם אותה והאם אתם עדיין זקוקים לה. חשוב גם להבין את התנאים לקבלת התשלום, חלק מהביטוחים מקשים על קבלתו יותר מאחרים. פרמיה לביטוח חיים מתייחסת גם לגובה הפיצוי שתקבלו במקרה מוות, האם גובה הפיצוי הכולל של כל ביטוחי החיים שלכם הוא בדיוק מה שאתם צריכים, או שהוא גבוה מידי? בטלו רק את מה שכפול ומיותר.

בדיקת כפל ביטוח בביטוח חיים

חלק מסוגי ביטוח חיים ניתן לאתר דרך "הר הביטוח", אך כדי לקבל תשובה מלאה לשאלה האם יש לכם כפל ביטוח במסגרת ביטוח החיים, אתם צריכים לבדוק גם את אתר "המסלקה הפנסיונית", המציג גם ביטוחי חיים שבמסגרת חיסכון פנסיוני.

איזה ביטוחים לא אוכל לאתר בהר הביטוח?

 • אין איתור ביטוח חיים הכולל רכיב חיסכון לזמן פרישה לגמלאות בהר הביטוח. כלומר, לא תמצאו שם ביטוחי מנהלים, הכוללים גם רכיב של ביטוח חיים וגם של ביטוח אבדן כושר עבודה.
 • לא יוצגו קרנות פנסיה, שגם להן יש רכיב ביטוחי של אבדן כושר עבודה וביטוח חיים.

דרך המסלקה הפנסיונית ניתן לקבל מידע על ביטוחי מנהלים, קופות גמל, קרנות השתלמות וקרנות פנסיה המנוהלים בכל אחת מחברות הביטוח בארץ ובכל אחד מבתי ההשקעות המנהלים קופות גמל וקרנות פנסיה.

בדיקת כפל ביטוח באמצעות סוכן ביטוח

"הר הביטוח" מאפשר לסוכנויות ביטוח לתת לכם שירות חדש ומועיל של בדיקת כפל ביטוחים והוזלת ביטוחים.

איך זה עובד?

קודם כל סוכן הביטוח בודק עבורכם ב"הר הביטוח" את הביטוחים שיש לכם, או שאתם מגיעים אליו עם רשימה מוכנה מתוך "הר הביטוח".

סוכן הביטוח עובר על הפוליסות בעין מקצועית, ומזהה מתי הפוליסות שלכם יוצרות כפילות מיותרת ומתי מדובר בפוליסות ביטוח המשלימות אחת את השניה ומעניקות שירותים שונים. לעיתים מבט שטחי או הסתכלות על מחיר הפרמיה בלבד יגרמו לכם לוותר על הפוליסה הטובה מבין הכפולות ושמכסה אתכם במספר מקרים רב יותר.

אם קיים כפל ביטוח:

 • סוכן הביטוח יודע להמליץ על איזו מהביטוחים הכפולים כדאי לוותר – איזו מהפוליסות הכפולות נותנת כיסויים טובים יותר או מחיר טוב יותר. איזו פוליסת ביטוח היא פוליסה טובה ולא כדאי לוותר עליה כי לא תוכלו לרכוש כיום שירות דומה (כי המחוקק שינה את התנאים או כי מצבכם הבריאותי השתנה).
 • סוכן הביטוח גם יוכל לנסות להוסיף את שאר בני המשפחה לפוליסה הטובה יותר, או להציע אלטרנטיבה יעילה יותר לכולכם.
 • סוכן הביטוח יוכל לזהות ביטוחים שהצטרפתם אליהם ואולי שכחתם מהם, כמו ביטוח בריאות קבוצתי הניתן בחלק ממקומות העבודה, ומה הוא כולל.

גם אם אין ביטוחים כפולים סוכן הביטוח יכול לעזור:

 • לצרף את הילדים לביטוח המתאים להם ביותר.
 • להציע לכם ביטוח שחסר לכם בתיק הביטוחי שלכם, או שהיה קיים והתבטל בלי שידעתם (מצב שעלול לקרות אם עברתם דירה או בביטוח קבוצתי, בו ההודעה על הביטול לא תמיד מגיעה אל המבוטח, אלא אל מקום העבודה או מועדון הצרכנות שרכש עבורכם את הביטוח הקבוצתי).
 • להצביע על ביטוחים מיותרים שאינכם זקוקים להם, למשל, לבטל רכיבי ביטוח חיים לרווקים או לאנשים מבוגרים שאף אחד כבר לא תלוי בהם.
 • לבטל ביטוחים שעלותם גבוהה מהתועלת שבהם, למשל מקרים בהם השתתפות עצמית גבוהה במיוחד מונעת מהמבוטח להפעיל את הביטוח גם כאשר הוא זכאי לכך.
 • להציע חלופות זולות יותר לביטוחים קיימים, בהתאם לרפורמות שנעשו לאחרונה או לשינויים במצבכם. למשל, רפורמת המחירים בביטוחי חיים הוזילה אותם משמעותית וכדאי לרכוש ביטוח חיים חדש במחיר נמוך.
 • לעדכן מוטבים בפוליסות ביטוח חיים.

מה אתם מקבלים מסוכן ביטוח שעורך עבורכם בדיקת תיק ביטוח?

 • אדם מקצועי הבוחן את תיק הביטוח ומציע לכם תיק ביטוח מדוייק שתואם את מצבכם הנוכחי בחיים.
 • בחינת העלויות הכוללות ונקיטת צעדים להוזלת הביטוחים שלכם.

אנחנו עובדים עם מספר סוכנויות ביטוח מומלצות שנבדקו על ידינו. מדובר בסוכנויות ביטוח וותיקות ואמינות היכולות לערוך עבורכם בדיקת תיק ביטוח לפי נתוני הר הביטוח ובניית תיק ביטוח בהתאמה אישית.

מגבלות איתור ביטוח בהר הביטוח

קיימים כמה מצבים המגבילים את הצגת המידע:

 • המידע מוצג לפי מספר תעודת זהות בלבד:
  באתר "הר הביטוח" תתבקשו להזין תעודת זהות ולפיה יוצגו כל פוליסות הביטוח המשוייכות למספר הזהות שכתבתם.
  אם פוליסה רשומה על שם מישהו אחר, או על מספר חברה או אפילו על מספר דרכון, היא לא תוצג ברשימה.
 • פוליסת ביטוח חדשה:
  המידע בהר הביטוח מתעדכן פעם בחודש. פוליסת ביטוח חדשה שרכשתם תתעדכן באתר רק לאחר העברת המידע בחודש העוקב.
 • טעות הקלדה או טעות בהעברת הממשק:
  טעויות עלולות לקרות. המידע הנכון והקובע נמצא בחברת הביטוח שלכם.
 • ביטוח שאינו בתוקף:
  מוצגות רק פוליסות ביטוח שבתוקף. פוליסות שהיו בעבר וכבר אינן בתוקף לא יוצגו באתר הר הביטוח. כמו כן, עד לעדכון המידע בחודש הבא, הפוליסה שבוטלה עדיין תוצג בהר הביטוח.
 • ביקשתם לא להעביר מידע להר הביטוח:
  אם ביקשתם מחברת הביטוח שלכם לא להעביר מידע על פוליסה למשרד האוצר, היא לא תעביר את המידע ולא תוכלו לראות את הפוליסה בהר הביטוח.

בקשה להסרת מידע מהר הביטוח

אם אינכם מעוניינים שפרטי הפוליסות שלכם יוצגו באתר הר הביטוח, עליכם לפנות לכל אחת מחברות הביטוח שמבטחות אתכם ולבקש כי המידע על הפוליסות שלכם לא יועבר למשרד האוצר.

כל חברת ביטוח קבעה את הדרכים לבקשת הסרת מידע. פנו לשירות הלקוחות של חברת הביטוח כדי לברר איך להגיש את הבקשה.

אם ביקשתם הסרה מהשירות לפני שהן הועברו להר הביטוח – פרטי הפוליסות שלכם לא יועברו אליו ולא יוצגו בו.

אם פרטי הפוליסות כבר הועברו להר הביטוח, לפני שביקשתם את הסרתן, הסרת המידע תבוצע תוך חודש וחצי מיום קבלת הבקשה.

המשמעות של ההסרה, היא שלא תוכלו לקבל מבט מאוחד ויחיד על כל פוליסות הביטוח הרשומות על שמכם.

הר הביטוח נותן שירות טוב למבוטחים, בכך שהוא מאפשר מבט על ובחינה של הביטוחים ואיתור כפילויות וביטוחים לא כדאיים, לכן אם אין סיבה מהותית וטובה לכך, עדיף לא לבקש הסרת מידע .

מה שטוב למבוטח עשוי להיות פחות טוב לחברת הביטוח: לאחרונה התברר כי חלק מחברות הביטוח מסמנות בטופס ההצטרפות לביטוח חדש את הסעיף המבקש את הסרת המידע, מתוך ידיעה שאף אחד לא קורא את כל הסעיפים והאותיות הקטנות, וכך מנעו העברת מידע על הביטוח ל"הר הביטוח" וחסמו מהמבוטח את המידע המלא על כל ביטוחיו. עד שרשות שוק ההון והביטוח תטפל בבעיה, קראו בעיון את כל הסעיפים עליהם אתם חותמים בעת ההצטרפות לביטוח, ולא יזיק לציין בבירור לסוכן הביטוח שמחתים אתכם כי אתם כן מעוניינים להעביר מידע להר הביטוח.

סיכום

משרד האוצר רואה ב"הר הביטוח" כלי יעיל בעיקר לבני 40-70 שהספיקו לצבור קילומטראז' ביטוחי במשך שנות חייהם וצריכים לערוך סדר בתיק הביטוח שלהם, על מנת להימנע מהוצאות כפולות ומיותרות.

עברתם מסוכן ביטוח אחד לאחר או החלפתם מקום עבודה? יכול להיות שבעת המעבר נשארה לכם פוליסת ביטוח כלשהי שאתם עדיין משלמים עליה בלי לזכור שהיא נמצאת ובמקביל רכשתם פוליסה חדשה מאותו הסוג.

יישרתם קו והשארתם רק את הביטוחים ההכרחיים? הר הביטוח מסייע לניהול רשימת ההוצאות החודשית, שנועדה לייעל את ההתנהלות הכלכלית שלכם. ברשימה אחת מסודרת תוכלו להבין את ההוצאה החודשית שלכם על ביטוחים ולקחת אותה בחשבון בין כל שאר ההוצאות החודשיות.

הר הביטוח משמש מאות אלפים מתושבי ישראל להבנת הכיסוי הביטוחי שיש להם, ומומלץ להכנס אליו מפעם לפעם ולראות את מצבכם המעודכן. אם אינכם מוצאים את הזמן לכך, תוכלו לפנות לסוכן ביטוח ולבקש ממנו שיעזור לכם להפיק את רשימת הביטוחים שלכם מתוך הר הביטוח וייעץ לכם איך להימנע מכפל ביטוח.


בדיקת תיק ביטוחי

בדקו את תיק הביטוח שלכם בסוכנות ביטוח מומלצת בחינם

 • איתור ביטוחים ב"הר הביטוח"
 • ניתוח מקצועי והתאמה אישית
 • ביטול כפל ביטוח והוזלת עלויות
קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מסכים להם

עוד על ביטוח