הערכת שווי הנזק לאחר תאונה באמצעות שמאי רכב

כל מה שצריך לדעת על שירותי שמאי רכב והערכת שווי הנזק לאחר תאונה כדי לקבל פיצויים מחברת הביטוח


שמאי רכב

מעודכן למרץ 2019

לאחר תאונת דרכים לא עלינו בה נגרם נזק לכלי הרכב שלנו או לכלי הרכב של הצד השני, תפקידו של שמאי רכב הוא לקבוע את שווי הרכב לפני התאונה ואחריה, כך שיהיה ניתן לדעת את מידת הנזק שלפיה יקבעו הפיצויים של חברת הביטוח במסגרת ביטוח מקיף או ביטוח צד ג'.

השאלה הראשונה אותה בדרך כלל נרצה לשאול את עצמנו היא האם לקחת שמאי רכב פרטי או את שמאי הרכב של חברת הביטוח. למרות שבהחלט יש הבדלים ביניהם, חשוב לזכור שבכל הנוגע לשירותי שמאות רכב, השמאים מטעם הגוף שמספק שירותי שמאות (בין אם מדובר בגוף / אדם פרטי או שמאי מטעמה של חברת הביטוח) חייבים להיות רשומים בפנקס השמאים של משרד התחבורה. רישום בפנקס השמאים מבטיח שמדובר בשמאי מקצועי ובעיקר אובייקטיבי.

שמאי של חברת הביטוח

נתייחס קודם כל אל שמאי שמקבל שכר מחברת הביטוח, שהרי חלק גדול מאתנו חוששים להשתמש בשירותים שלו מתוך מחשבה שלמרות שהוא אמור להיות לכאורה אובייקטיבי, יש לו אינטרס ברור לקבוע שהנזק שנגרם לרכב הוא קטן יותר כך שחברת הביטוח תוכל להמשיך ולהציע ללקוחותיה ביטוח רכב במחירים שיתנו לה מתח רווחים כמה שיותר גבוה. למרות זאת, וכפי שהסברנו לפני מספר שורות, עולם שמאות הרכב הוא הרבה יותר מפוקח מאשר בעבר והיום רוב השמאים אכן עושים את עבודתם נאמנה גם אם הם מועסקים על ידי חברת הביטוח.

בנוסף לכך, חשוב לזכור שאותו שמאי יכול להיות מועסק על ידי מספר חברות ביטוח במקביל ולכן הוא לא מועסק על ידי חברת הביטוח עצמה ולא מקבל ממנה שכר...

כמו כן, לעבודה עם שמאי של חברת הביטוח יש יתרון ברור והוא שעלות העסקת השמאי נופלת כולה על חברת הביטוח.

שמאי פרטי

רבים עדיין מעדיפים לקחת שמאי פרטי על פי מחיר השוק מכיוון שהוא אמור להיות אובייקטיבי לחלוטין. יתרון נוסף של השמאי הפרטי הוא שבדרך כלל חברת הביטוח תכסה חלק מעלות שכירת השמאי, כך שמבחינת הלקוח מדובר עדיין בצעד משתלם.

באופן זה אפשר לבחור איזה שמאי שנרצה ולא להסתפק בשמאי אותו הציעה חברת הביטוח ובדרך כלל נבחר על ידה מתוך רשימה סגורה של שמאים איתם היא עובדת. חשוב שהשמאי אותו נבחר יהיה חבר באיגוד השמאים אשר דואג לכך שהשמאים שחברים בו יעברו השתלמויות מקצועיות ויהיו מעודכנים בכל מה שקורה בעולם הרכב (לדוגמה, כניסתם של רכבים היברידיים לשוק).

בדיקת ירידת ערך לאחר תאונה על ידי שני שמאים

על מנת לקבוע בצורה מדויקת יותר את ירידת ערך הרכב עקב תאונה, אפשר גם לבקש לקבל את חוות דעתם של שני שמאים שונים. אם מתגלה פער גדול בין הערכות הנזק שלהם, הרי שקל יותר למצוא את המקומות בהם קשה יותר להעריך את מידת הנזק ולפעמיים יש לכך משמעות קריטית. למשל, במקרים מסוימים ייתכן שהערכה בה מידת הנזק גדולה יחסית, תגרום לרכב להגיע למצב של "טוטאל לוס", מה שיחייב להוריד אותו מהכביש. בהקשר הזה, חשוב לדעת שהשמאי עצמו ממלא את הטופס להורדת הרכב מהכביש, אך לחברת הביטוח יש הרבה פעמיים אינטרס זהה שהרכב יורד מהכביש ויימכר על ידי המבוטח על מנת שהוא תוכל לשלם לו רק את "התוספת". כך היא יכולה לשמור על מתח רווחים גבוה במסגרת ביטוח צד ג' ולא רק ביטוח חובה.

כיצד נדע שהדו"ח של השמאי הוא מדויק?

שמאי הרכב חייב למסור לנו נתונים כמה שיותר מפורטים במסגרת "דו"ח שמאי רכב" אותו הוא מספק. דוח זה אמור להסביר לנו בדיוק כיצד חישב השמאי את סך כל ירידת הערך. לדוגמה, אם השמאי העריך את הנזק על סמך התקנת חלפים חדשים ברכב , שווי הרכב במקרה של תאונה עלול להיות נמוך יותר בצורה משמעותית, אך לפעמיים מקובל בשוק להתקין דווקא חלפים משומשים, במיוחד ברכבים ממודלים ישנים.

אם אתם חוששים שבכל זאת משהו בהערכת הנזק לא התבצע כשורה, תוכלו לדרוש לפנות לשמאי נוסף על חשבון חברת הביטוח במסגרת מנגנון "שמאי מכריע" כפי שהחוק מאפשר לכם. במקרים קיצוניים יותר, למשל, כאלו שבהם שכרתם גם שמאי מטעמכם, ניתן לפנות לבית המשפט על ידי פנייה למשרד התחבורה.

מתי שמאי רכב לא יעזור לנו לקבל פיצוי מחברת הביטוח?

לסיום, יש לדעת שישנם מקרים בהם הנזק נגרם עקב גורם שמוגדר בפוליסת ביטוח מקיף כיוצא מן הכלל וכזה שאינו מעניק פיצוי כמו למשל נהיגה תחת השפעת אלכוהול. במקרים כאלו לא נוכל לקבל פיצוי מחברת הביטוח גם לאחר הגשת דו"ח שמאי רכב, למרות שהדו"ח עדיין עשוי לעזור לנו כאשר נרצה לקבל הצעת מחיר לתיקון הרכב ממוסכים שונים.

להשוואת מחירי ביטוח רכב >>
מוכן להשוואת מחירי ביטוח רכב אונליין וקבלת מחירים באופן מיידי?
השוואת ביטוח רכב אונליין