נהיגה ללא ביטוח חובה

נהיגה ללא ביטוח רכב חובה היא דבר שבהחלט לא מומלץ לעשות. מה המשמעויות של נהיגה ללא ביטוח ולמה לא כדאי לשכוח לחדש את הביטוח.


נהיגה ללא ביטוח רכב

מעודכן ל- 03/2019

נהיגה ללא ביטוח חובה

החיים בישראל אינם פשוטים, והדבר נכון במיוחד כאשר מדובר על הנסיעה בכביש : מצד אחד התחבורה הציבורית באזורים רבים בארץ עדיין אינה מפותחת מספיק, מצד שני, אחזקת רכב כיום היא אינה זולה כלל בשל מחירי הטסטים, מחיר הדלק הגבוה, עלות המכונית עצמה וטיפולים שוטפים...

הדבר מביא נהגים רבים לחסוך היכן שאפשר, ולפעמיים אפילו על ביטוח חובה, מה שעלול לסבך אותם לא רק עם החוק, אלא גם לגרום להם לנזק כלכלי גדול. לדוגמה, חלק גדול מהרוכבים הדו גלגליים לא טורח לעשות ביטוח חובה לאופנוע בשל המחיר הגבוה שלו, זאת למרות שהסיכוי של אופנוע להיות מעורב בתאונת דרכים הוא גבוה במיוחד.

יתרה מכך, לעיתים קרובות הביטוח אינו מכסה נהגים צעירים או חדשים, כך שנהיגה ברכב המבוטח רק בתנאים מסוימים היא ממש כמו נהיגה ללא ביטוח כלל ואין דבר כזה "ביטוח חובה חלקי".

נהיגה ללא ביטוח רכב ופיצויים

מכיוון שבמקרים רבים הנפגעים הינם הנוסעים ברכב שאינם הנהג או הולכי רגל, הרי שהמחוקק היה חייב למצוא דרך בה יוכל לפצות אותם. לשם כך הוקם גוף בשם קרנית. קרנית מפצה את הנפגעים במקרה של נהיגה ללא ביטוח ולכן מבחינתם הם מכוסים (למרות שפעמיים רבים הנפגעים שהיו באותו הרכב לא יתבעו את קרנית על מנת שלא לסבך את הנהג מבחינה כלכלית).

לעומת זאת, הנהג לא יקבל פיצויים מקרנית, וגרוע מכך, היא רשאית לתבוע אותו בגין הפיצויים אותם נתנה. במילים אחרות, הנהג מפסיד כאן פעמיים : הוא גם לא מכוסה וגם נדרש לשלם כסף על מנת לפצות את מי שנפגע.

ישנם שני מקרים בודדים בהם הנהג יוכל בכל זאת לקבל פיצויים גם ללא ביטוח חובה :

  • כאשר ניתן להוכיח שהתאונה לא נגרמה באשמתו, אז יוכל לתבוע את חברת הביטוח של הצד השני.
  • כאשר הרכב של הנהג אינו שלו וניתן להוכיח שלא ידע כי הרכב אינו מכוסה מבחינת הביטוח

נהיגה ללא ביטוח חובה ובדיקת שגרתית

גם במידה והנהג נתפס נוהג ללא ביטוח, ביטוח לא בתוקף או ביטוח לא מתאים, הוא צפוי לקנס כספי בהתאם לחומרת העברה והיסטורית העברות שלו (ייתכן גם שהוא ייתפס מבצע עבירה אחרת ואי הימצאות הביטוח תגדיל את חומרת העבירה). לעיתים קרובות הוא יזומן גם לבית המשפט לתעבורה, ואם לא יגיע, הרי שהקנס יגדל. במקרים קיצונים, יתכן גם שרישיונו יישלל.

לסיכום – "יוצא שכרו בהפסדו"

לסיכומו של דבר, מי שנוהג ללא ביטוח מסכן לא רק את עצמו, אלא גם חושף את עצמו לתביעות כספיות וקנסות גבוהים מאוד, כך שהניסיון לחסוך על ביטוח החובה, יחזור אליו בסופו של דבר כמו בומרנג. כיום ישנן דרכים רבות לבצע השוואת ביטוח רכב כך שניתן לקבל הצעה אטרקטיבית שיכולה להיות נמוכה בכמה מאות שקלים מההצעה הראשונית. לדוגמה –

  • ההגדרה לנהג "צעיר" עשויה להשתנות מחברה לחברה כך שאפשר להתאים את הביטוח לגילו של הנהג
  • הפרימיות עבור ביטוח חובה לנהגים שלא ביצעו עברות תנועה בשנים האחרונות עלולות להיות זולות יותר באחוזים ניכרים מאלו לנהגים אחרים, גם בהשוואה ל – "ביטוחים לנהגים זהירים".
להשוואת מחירי ביטוח מקיף חובה וצד ג לרכב >>
מוכן להשוואת מחירי ביטוח רכב אונליין וקבלת מחירים באופן מיידי?
השוואת ביטוח רכב אונליין