מיחזור משכנתא

מיחזור משכנתא הוא תהליך של החלפת משכנתא ישנה במשכנתא חדשה. פורעים את הישנה ולוקחים אחרת במקומה. מתי כדאי להחליף משכנתא אחת באחרת, מה העלויות מבחינת זמן וכסף, כל זאת במאמר שלפניכם.


מיחזור משכנתא

הריבית במשק ירדה ואתה תקוע עם ריבית משכנתא גבוהה במיוחד, או אולי, הריבית שלך עלתה פלאים בעקבות עליית ריבית הפריים במשק. מה תוכל לעשות? אולי אתם מאמינים שתוכלו לקבל משכנתא חדשה בתנאים טובים יותר? אפשרות אחת היא מיחזור המשכנתא, כלומר, תיקח משכנתא חדשה ותפרע את המשכנתא הנוכחית בפירעון מוקדם. כדאי לנקוט בדרך זו על מנת לשפר את תנאי המשכנתא, אחרת אין טעם לעבור את התהליך והבירוקרטיה המלווה אותו.

טיפ: כיום הריבית במשק נמוכה מאד, זה זמן טוב לבחון האם כדאי למחזר את המשכנתא ולזכות במשכנתא עם ריבית טובה יותר מהנוכחית.

פירעון המשכנתא יכול להיות מלא או חלקי ועשוי להיות כרוך בעמלת פירעון. חשוב לקחת בחשבון גם את השינויים בפרמיות ביטוח המשכנתא. שינוי סכום ההחזר החודשי עשוי להשפיע על גובה הפרמיה, ואם סכום יתרת ההלוואה קטן מתחת לסכום מסויים (כ- 30,000 ₪), הבנק עשוי אפילו לוותר על ביטוח המשכנתא.

את המשכנתא החדשה ניתן לקחת באותו בנק או בבנק אחר, אם כי סביר להניח שהבנק שלך יקל על התהליך אם תיקח גם את המשכנתא החדשה אצלו, בעיקר אם תראו לו הצעות אטרקטיביות של המתחרים.

תמיד רצוי לערוך סקר שוק בין כמה בנקים, גם בנושא מיחזור המשכנתא. העברת המשכנתא לבנק אחר אין משמעותה כי עליכם להעביר את החשבון הרגיל שלכם אל אותו בנק.

גם ייעוץ משכנתאות יכול לעזור מאד בבחינת כדאיות מיחזור המשכנתא.

הכנסו למחשבון מיחזור משכנתא על מנת לחשב האם כדאי לכם למחזר משכנתא ובאילו תנאים.

המשכנתא החדשה היא משכנתא לכל דבר וצריך לעבור שוב את כל השוואת המשכנתאות, כולל השוואת ריבית משכנתא, תהליך בקשת ואישור המשכנתא על המסמכים והאישורים שצריך להגיש.

כמו כן, לפני שנוקטים בשיטה זו צריך לברר לא רק את עלות המשכנתא החדשה לעומת הקודמת אלא גם את עלויות פריעת המשכנתא הראשונה, עלויות לקיחת משכנתא חדשה ועלויות הטרחה ולראות האם זה אכן משתלם.

אם הגעתם למסקנה שלא משתלם למחזר את המשכנתא, אך ברצונכם לשנות את תנאי המשכנתא הנוכחית, ביכולתכם לנהל מו"מ חדש עם הבנק על שינוי תנאי ההחזר, כך שיתאימו יותר להוצאותיכם הנוכחיות וליכולתכם הכלכלית.

מיחזור משכנתא במסלול מיוחד –

מ-1.15.15 ועד 31.8.15 ניתן למחזר משכנתא במסלול מיוחד הכולל 2 הטבות: א. עמלה מופחתת לשינוי תנאי הלוואה שגובהה עד 120 ₪ וללא עמלות נוספות . ב. שיעור ריבית מופחת למשכנתא החדשה.

המסלול המיוחד מופעל בבנק לאומי, בנק הפועלים, בנק אגוד, הבנק הבינלאומי, בנק דיסקונט ובנק מזרחי טפחות.

המסלול המיוחד פתוח בפני מי ש: א. המשכנתא שלקח נושאת ריבית ריאלית של 4% ומעלה. ב. שילם את כל ההחזרים החודשיים בזמן. ג. יתרת המשכנתא נמוכה מ- 75% ממחיר הדירה בצמוד למדד. ד. אין נסיבות מיוחדות המצדיקות סירוב למיחזור משכנתא.

הבנק שלכם אמור לפנות אליכם ביזמתו אם אתם עומדים בתנאים, אך אתם יכולים לפנות אליו בעצמכם. אם לדעתכם אתם עומדים בתנאים, אך הבנק יש מחלוקת ביניכם ובין הבנק, ביכולתכם לפנות לפיקוח על הבנקים, בצירוף כל המסמכים הרלוונטיים והתכתובת מול הבנק. כתובת הפיקוח michzur@boi.org.il.


האם ניתן לקבל ריביות נמוכות יותר?

בדיקה ראשונית ללא עלות או התחייבות
 קראתי את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות
ואני מאשר קבלת הצעות ודיוור

הכל על משכנתא